Najniższa emerytura w Małopolsce wynosi 26 groszy. Jest wypłacana w Tarnowie
access_time 2024-05-21 10:44:00
26 groszy - tyle dostaje najbiedniejsza emerytka w województwie małopolskim. Kobieta odprowadziła składki tylko za jeden miesiąc i kilka dni. Żenująco niskie świadczenie wypłaca jej tarnowski oddział ZUS. Ile wynosi najwyższa emerytura w regionie?

Najwyższą emeryturę w regionie wypłaca krakowski ZUS. Prawie 34 tys. zł otrzymuje mężczyzna, który skorzystał ze świadczenia w wieku 73 lat i po przepracowaniu niemal 50 lat. Co ciekawe, jest on nadal aktywny zawodowo.

Nie jest to jednak najwyższa emerytura w Polsce. Najbogatszy emeryt w kraju przepracował ponad 62 lata i przeszedł na emeryturę dopiero w wieku 86 lat. Co miesiąc dostaje prawie 48,7 tys. zł, a świadczenie wypłaca mu oddział ZUS w Zabrzu.

Z danych ZUS wynika, że wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy. - Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

- Z drugiej strony, w konsekwencji wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej, w systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu - dodaje.

Najniższa emerytura w województwie wynosi 26 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która w całym swoim zawodowym życiu odprowadziła składkę za jeden miesiąc i kilka dni. Ne emeryturę przeszła w wieku przeszło 61 lat, a świadczenie przekazuje jej tarnowski ZUS.

Najniższą emeryturę w kraju dostaje natomiast kobieta z Biłgoraja. Wynosi ona 2 grosze i pobiera ją seniorka, która przepracowała jeden dzień i przeszła na emeryturę w wieku 60 lat.

ac / ZUS / Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821