Koncerty, warsztaty i spotkanie z Wiesławem Ochmanem. W niedzielę rozpoczyna się Tydzień Talentów
access_time 2024-05-17 12:21:00
Spotkanie z Wiesławem Ochmanem - jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych o międzynarodowej sławie i renomie, zainauguruje w niedzielę, 19 maja w Kąśnej Dolnej kolejną edycję Festiwalu Tydzień Talentów - jednego z trzech sztandarowych wydarzeń Centrum Paderewskiego.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę (19 maja) o godz. 17. Wiesławowi Ochmanowi towarzyszyć będą trzej tenorzy młodszych generacji: Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski i Łukasz Gaj oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Podczas tego wyjątkowego wieczoru oprócz znakomitej muzyki usłyszeć będzie można historie i anegdoty z nietuzinkowego życia Maestro Ochmana. Bilety na wydarzenie w cenie 60 zł będą w sprzedaży od 19 kwietnia na www.centrumpaderewskiego.pl.

Tematem wiodącym tegorocznego Tygodnia Talentów jest śpiew i właśnie wokalistom poświęcony jest Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego, wieńczący festiwal w sobotę 24 maja. Reprezentanci polskich uczelni artystycznych powalczą w nim o nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Swoich studentów wydelegowały Akademie Muzyczne w: Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz UMFC w Warszawie i filia UMFC w Białymstoku. Młodym śpiewakom towarzyszyć będą pianiści konkursowi: Mirella Malorny i Grzegorz Biegas. Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej Stodole w Kąśnej Dolnej. Początek zaplanowany jest na godz. 14.30, a ogłoszenie wyników na godz. 18.30. Wstęp wolny.

Drugim wydarzeniem poświęconym wokalistom są „Małopolskie Talenty” - bezpłatne wokalne kursy mistrzowskie dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, działających na terenie województwa małopolskiego. Warsztaty te w poniedziałek 20 maja i we wtorek 21 maja poprowadzi Ewa Biegas - znakomita śpiewaczka i dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zgłoszenia chętnych uczestników przyjmuje biuro koncertowe Centrum Paderewskiego - liczba miejsc ograniczona.

W programie festiwalu nie zabraknie tradycyjnych Tarnowskich Talentów - koncertu wyróżnionych uczniów tarnowskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego. We wtorek 21 maja o godz. 18 na estradzie sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie zaprezentują się: Borys Komisarz - fortepian, Emilia Krzemińska - wiolonczela, Maria Pyrz - wiolonczela, Jan Zawadzki - akordeon. Wstęp wolny.

Po raz pierwszy odbędzie się również koncert wyróżnionych uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Wystąpią: Kacper Kachniarz - saksofon, Monika Kachniarz - flet, Aleksandra Kurczab - klarnet, Wiktoria Nosal - skrzypce, Izabela Trela - fortepian, Piotr Waśniowski - trąbka. Wydarzenie odbędzie się w środę 22 maja o godz. 18 w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Wstęp wolny.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ac / fot. materiały prasowe Centrum Paderewskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821