26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego również w Tarnowie i okolicy. Zapowiada się ciekawie
access_time 2024-05-13 10:37:00
Osobowości kreatywne i wrażliwe często bywają postrzegane jako szalone. Kto odważy się jednak wyznaczać sztywno granice tego, co „normalne”? Czy sztuka lub postęp byłyby możliwe, gdyby nie odrobina szaleństwa? Te pytania odbijać się będą echem podczas licznych wydarzeń ukazujących bogactwo kulturowe Małopolski. W dwa majowe weekendy, 18–19 oraz 25–26 maja, odbędą się 26. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem „Nic dziwnego” zwraca uwagę m.in. na twórców, którzy w sytuacji chorób lub kryzysów psychicznych odnaleźli ukojenie w sztuce; na wizjonerów i outsiderów, ekscentryków i dziwaków. W tle znajdują się jak zwykle - oprowadzania, spacery, warsztaty i wystawy, które przybliżą nam niezwykłe przestrzenie, ciekawe projekty, oryginalne budowle.

W maju będzie można posłuchać historii z różnych zakątków Małopolski - m.in. o tym, jak Jan Wnęk, rzeźbiarz samouk z podtarnowskiej wsi, żyjący w połowie XIX wieku, realizował swoje marzenia o lataniu. Zwiedzimy muzeum i kościół w Odporyszowie, z którego wieży „Ikar znad Dunajca” rozpoczynał loty na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach. Także ten, który okazał się ostatnim…

Nie zabraknie opowieści prywatnych właścicieli starych posiadłości, w tym pasjonujących wspomnień o byłych mieszkańcach dworu w Biskupicach k. Wieliczki - rozmodlonych duchakach, majętnych Konopkach, gospodarnych Mieroszewskich i przedsiębiorczych Walterach. Nie mniej historii kryje w swych murach - jak to zresztą bywa z siedzibami wielkich rodów - pałac Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach.

Krakowskie atrakcje reprezentować będą klasztor i kościół oo. Bernardynów oraz znajdujący się po sąsiedzku Wawel. Jednak nie ten z przewodników i licznych tras turystycznych, lecz trudno dostępny na co dzień budynek administracyjny Zamku Królewskiego. Po prostu Wawel od kuchni. To nie jedyne nietypowe miejsce, które będzie można odwiedzić. Będzie również okazja zapoznać się z zespołem szpitalno-parkowym w Kobierzynie - nowatorskim, zaprojektowanym w początkach XX wieku z dbałością o każdy szczegół. Czy wiedzieliście, że jako Krajowy Zakład dla Umysłowo i Psychicznie Chorych powstał w oparciu o ideę miasta ogrodu, które widziane z góry ma kształt motyla? Z pewnością nie zabraknie wielu innych barwnych historii o tym wyjątkowym miejscu.

Każdej kolejnej edycji MDDK, poza szeregiem darmowych oprowadzań, spotkań i wydarzeń (od koncertów po przejazdy bryczką), towarzyszy publikacja dotycząca prezentowanych miejsc, która pozwala lepiej poznać ich historię. W tym roku napisania książki podjął się Radek Rak, laureat Nagrody Literackiej Nike. Książka będzie rozdawana w trakcie wydarzeń, a po Dniach Dziedzictwa dostępna także w formie e-booka i audiobooka.

PROGRAM

18-19 maja 2024
Klasztor i kościół oo. Bernardynów w Krakowie
Dwór w Biskupicach k. Wieliczki

19 maja 2024
Budynek nr 5 na wzgórzu wawelskim

25–26 maja 2024
Zespół szpitalno-parkowy w Krakowie-Kobierzynie
Pałac Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach
Muzeum Jana Wnęka i kościół w Odporyszowie

Rezerwacja
Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja przez formularz dostępny na stronie www.dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.–pt., 10:00–15:00): 13–17 maja na I weekend, 20–24 maja na II weekend.

Pełny program na www.dnidziedzictwa.pl.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

fot. archiwum TNP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821