Pomysł na weekend
access_time 2024-05-08 23:00:00
Nie masz żadnych planów na weekend? Zastanawiasz się, co ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd nadchodzących imprez i wydarzeń.

Piątek:

 • Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Ziemi Tarnowskiej. W Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 3), w godz. 9-17 będzie można bezpłatnie zwiedzać ekspozycję stałą. Na godz. 12.30 i 15.30 zaplanowane są natomiast prelekcje z pokazem fotografii „Zabytkowe polichromie w kamienicach Rynek 20-21 w Tarnowie”. Z kolei mieszczące się przy ul. Mościckiego 29, Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci zaprasza na „Wojenne Potyczki”. Od godz. 9 do 17 dostępna będzie za darmo ekspozycja stała, zaś o godz. 12 rozpoczną się bezpłatne zajęcia „Padnij, powstań”. Na uczestników czekać będą zadania sprawnościowe (rzuty na celność „granatami”, slalom „W pionie i poziomie”), a także możliwość zapoznania się z wyposażeniem wojskowym oraz replikami broni z okresu II wojny światowej. To wszystko zostanie wzbogacone historyczną ekspozycją obiektu, na której można zobaczyć prawdziwą broń, hełmy i elementy ekwipunku żołnierskiego (w tej placówce obowiązuje rezerwacja miejsc).
 • 500-lecie Domu Mikołajowskiego. Obchody jubileuszu rozpocznie o godz. 12 msza święta w bazylice katedralnej. Po jej zakończeniu, o godz. 13 ruszy wielki korowód historyczny „Przez wieki po Tarnowie”. Na godz. 14 przewidziano natomiast uroczyste odczytanie aktu przekazania Domu Mikołajowskiego oraz edyktu hetmana Jana Tarnowskiego. Piknik Jarmark Mikołajowski rozpocznie się pół godziny później na terenach przy katedrze. Wśród atrakcji znajdą się: drukarnia z czasów Gutenberga, kuchnia hetmańska i darmowy poczęstunek, nauka szermierki, pokazy walki, arsenał dawnej broni oraz wybijanie monet. Jarmark zakończy się o godz. 17 honorowym salutem, pokłonem rycerskim oraz zamknięciem kapsuły czasu.
 • Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wyjątkową wystawę interaktywną „Świat zmysłów”. Ekspozycja otwiera przed zwiedzającymi drzwi do tytułowego fascynującego świata ludzkich zmysłów. Przez prawie dwa miesiące odwiedzający mają niepowtarzalną okazję do osobistego zgłębiania tajników wzroku, słuchu, dotyku i zapachu poprzez bezpośrednią interakcję i doświadczanie. Partnerem wystawy jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Ekspozycję będzie można oglądać przez siedem dni w tygodniu, między godz. 15 a 20. Bilety: indywidualny: 10 zł, rodzic + dziecko: 15 zł, bilet rodzinny (do 5 osób): 25 zł.
 • "Wspólna przygoda z igłą i nitką" - warsztaty rękodzielnicze dla mam i dzieci od 7. roku życia. Biblioteka Pedagogiczna przy ul. Nowy Świat 30, godz. 15. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Organizator zapewnia wszystkie potrzebne materiały.
 • Kabaret NaTenCzas “Nie ma jak, Osiecka, Młynarska”. Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie (mała scena), godz. 18. Bilety: 20 zł - 50 zł.
 • "Majowe oczarowanie" - koncert muzyki klasycznej i musicalowej. Wystąpią Anna Ogińska - sopran i Oskar Jasiński - tenor w towarzystwie zespołu kameralnego "Maes-trio" w składzie: Marzena Mikuła-Drabek - fortepian, Jacek Gros - skrzypce i Dariusz Kasperek - klarnet. Sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, godz. 18. Wstęp wolny. Po koncercie w Galerii "Rozmaitości" odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mariusza Kumięgi "Magia Kolorów".

Sobota:

 • Obchody 100-lecia Oddziału PTT w Tarnowie. W programie m.in. konferencja naukowa oraz spacer po renesansowym Tarnowie. Jubileusz rozpocznie msza święta w kościele księży Filipinów o godz. 9.30. Godzinę później w Oratorium księży Filipinow (ul. Piłsudskiego 9) rozpocznie się konferencja naukowa, podczas której będzie można wysłuchać m.in. wykładu prof. Stanisława Hodorowicza "Rola kapłanów diecezji tarnowskiej w odkrywaniu Tatr" oraz prelekcji Janusza Foszcza i ks. Roberta Piechnika COr "Dzieje Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Tarnowie". Po zakończeniu konferencji zaplanowano spacer po renesansowym Tarnowie.
 • Warsztaty z cyklu „Coś nowego ze starego” - farbowanie shibori. To już czwarte spotkanie typu "zrób to sam" w Centrum Sztuki Mościce. Tym razem uczestnicy użyją barwników do tkanin. Będzie okazja, by farbować tkaniny techniką shibori. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ubrania (np. bawełnianego podkoszulka), torby lub poszewki na poduszkę. Następnie przy użyciu sznurka, wody i barwnika zadzieje się magia wzorów i kolorów. Początek godz. 10. Bilet: 35 zł. Rezerwacja miejsc: osobiście w kasie CSM lub pod numerem: (14) 633 46 15/ 536 539 755.
 • Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 3). W godz. 10-15 będzie można bezpłatnie zwiedzać ekspozycję stałą. Na godz. 12 i 14 zaplanowane są natomiast prelekcje z pokazem fotografii „Zabytkowe polichromie w kamienicach Rynek 20-21 w Tarnowie”.
 • Giełda Biżuterii, Minerałów i Skamieniałości "Natura i Sztuka". Klub "Gwiazda" w Tarnowie przy ul. Kopernika, godz. 10-18. Wstęp: 10 zł (dzieci do lat 10 bezpłatnie).
 • Piknik rodzinny "Na Kantorii rządzą dzieciaki". W programie: gry i zabawy, dmuchańce, skręcanie balonów, malowanie twarzy, wyrzutnia cukierków, spotkanie z łucznikami z Brygady Vrihedd. Koło Kantorii zaparkuje radiowóz i wóz strażacki, pojawi się też stoisko straży miejskiej z odblaskami i konkursami. Impreza potrwa w godz. 15-18. Wstęp wolny.
 • Mecz żużlowy. Unia Tarnów podejmie w "Jaskółczym Gnieździe" drużynę Polonia Piła w ramach zaległej II kolejki Krajowej Ligi Żużlowej. Początek o godz. 16.30. Bilety: od 40 zł (dzieci do lat 7. wstęp wolny).
 • Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Będzie można zwiedzić zakamarki budynku teatru oraz skorzystać z promocyjnych cen biletów na spektakl „Tartuffe albo Szalbierz” Moliera, który odbędzie się w tym samym dniu (11 maja) na dużej scenie o godz. 19. Oprowadzanie po teatrze rozpocznie się o godz. 16. Zapisy prowadzi Biuro Promocji i Organizacji Widowni, tel. 14 688-32-87, 784-976-025. Liczba miejsc jest ograniczona. W przypadku spektaklu bilety w cenie 10 zł można uzyskać w kasie teatru na hasło „Fundusze Europejskie”.
 • Kabaret NaTenCzas “Nie ma jak, Osiecka, Młynarska”. Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie (mała scena), godz. 17. Bilety: 20 zł - 50 zł.
 • Recital fortepianowy Hao Rao - znakomitego pianisty, który w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina dostał się do finału. W Tarnowie pojawi się ze swoją nauczycielką, prof. Vivian Li na zaproszenie Stowarzyszenia Animato i prof. Mariana Rybickiego. Pianista wykona komplet etiud Fryderyka Chopina. Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, godz. 18. Bilety: 30 zł.
 • "Europejskie Tradycje i amerykański styl" - koncert Acadiana Chamber Orchestra, cenionej za innowacyjne projekty, które łączą europejskie tradycje muzyczne z nowoczesnym repertuarem zza Oceanu, w tym muzyką popularną, unikalnym stylem Cajun Luizjany, jazzem i gatunkami Zydeco. Wraz z zespołem jako solistka zaprezentuje się ceniona wirtuoz skrzypiec Elizabeth Pitcairn, która zagra na legendarnych, czerwonych skrzypcach Stradivariusa z 1720 roku. Program wypełnią kompozycje m.in. Mozarta, Gershwina i Chadwicka. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, godz. 18. Bilety: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy).
 • Koncert "Sztafeta organowa" w ramach Brzeskiego Festiwalu Organowego 2024. Wystąpią uczniowie Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie: Konrad Baniak, Szymon Pawlik i Maciej Sowa. Kościół NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku, początek o godz. 18.45. Wstęp wolny.
 • Koncert muzyki renesansu i romantyzmu z okazji 500-lecia Domu Mikołajowskiego. Wystąpi Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses, któremu towarzyszyć będą soliści: Magdalena Drozd - sopran, Aleksandra Kalicka - mezzosopran, Dominik Czernik - tenor i Maciej Drużkowski - bas-baryton, a na organach zagra Jakub Kapała. Chór poprowadzi dyrygent ks. dr Grzegorz Piekarz. Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej dominować będzie muzyka twórców okresu renesansu, w drugiej posłuchać będzie można Mszy nr VII (F-dur) znanego tarnowskiego kompozytora Józefa Władysława Krogulskiego. Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie, początek o godz. 19. Wstęp wolny.
 • Spektakl „Tartuffe, albo Szalbierz” Moliera w reż. Bogdana Tosza. Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, godz. 19. Bilety: 65 zł.
 • Koncert Skubasa. Artysta, który stworzył jedną z piękniejszych polskich piosenek miłosnych o braku miłości powraca z czwartym studyjnym albumem zatytułowanym „W ogień”. Na koncercie nie zabraknie świetnie przyjętych singli „Co i tak nadejdzie”, „Rdza” oraz „W ogień” a także premierowo wykonanych utworów zawartych na albumie “W ogień”. Amfiteatr Letni w Tarnowie, godz. 19. Bilety: 30 zł

Niedziela:

 • Giełda Biżuterii, Minerałów i Skamieniałości "Natura i Sztuka". Klub "Gwiazda" w Tarnowie przy ul. Kopernika, godz. 10-18. Wstęp: 10 zł (dzieci do lat 10 bezpłatnie).
 • Bieg Memoriałowy im. Rektora Stanisława Komornickiego. Uczestnicy biegu będą mieli tradycyjnie do pokonania dystans 5 kilometrów, a start i meta zawodów usytuowane będą na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej. Podczas zawodów prowadzona będzie osobna klasyfikacja kobiet i mężczyzn, a także studentów i pracowników Akademii Tarnowskiej (oddzielnie kobiety i mężczyźni). Początek godz.10.
 • Mecz V ligi piłki nożnej mężczyzn. KS Matal Gawro Tarnów zmierzy się z ZKS Unia Tarnów. Stadion przy ul. Piłsudskiego, godz. 11.
 • Festiwal Baniek. Na imprezie czekać będą tysiące baniek mydlanych, możliwość puszczania własnych, konkursy, animacje, DJ’e, strefa dmuchańców i spotkanie z bajkowymi postaciami. Tarnowskie błonia przy ul. Romanowicza. Start o godzinie 12, a zabawa potrwa do godziny 15. Wstęp wolny.
 • Otwarcie sezonu motocyklowego w Tuchowie. Wydarzenie o godz. 12 rozpocznie msza św. w bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.
 • Warsztaty kulinarne w stylu zero waste z ENO Tarnowskie. W programie warsztatów przygotowywanie deserów. Będą to: tarta z rabarbarem i pomarańczą, ptysie z kremem pistacjowym, jabłecznik z prażonymi migdałami i solą morską. Multimedialne Centrum Artystyczne w Tarnowie, godz. 13. Warsztaty są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Zapisać można się drogą elektroniczną: walowa25@bwa.tarnow.pl.
 • Eno-Majówka na górze Kokocz (Wola Lubecka). Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy wspólnie z Centrum Kultury w Ryglicach zapraszają wszystkich miłośników win i regionalnych przysmaków na otwarcie sezonu enoturystycznego. W programie: prezentacja i degustacja produktów z winnic, prelekcja sommeliera Bartosza Wilczyńskiego, degustacja serów, degustacje potraw regionalnych, kiełbaski z grilla, występy zespołów ludowych. Początek o godz. 14. Wstęp wolny.
 • "Pchła Szachrajka" - spektakl dla dzieci Teatru Żelazny w ramach Teatru Młodych Widzów CSM. Pchła Szachrajka to spektakl na podstawie bajki Jana Brzechwy, w czasie którego dzieci odbędą pełną humoru podróż z charakterną i bardzo psotną Pchełką. Widowisko w całości utrzymane jest w retro stylistyce lat 20. minionego wieku. Dynamiczna gra aktorska, bogate tło muzyczne i ożywiony dowcip wspaniałego tekstu literatury dziecięcej. Centrum Sztuki Mościce, godz. 15. Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy / dzieci), 20 zł (pufy). Przed spektaklem organizatorzy zapraszają na rodzinne warsztaty Zaczarowany Teatr Wyobraźni.
 • Święto Grabówki w Tarnowie. O godz. 15.30 rozpocznie się blok zabaw dla dzieci z Lady Famą Show. Następnie o godz. 17:15 wyznaczono oficjalne otwarcie imprezy, na scenie wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15. Pół godziny później, o godz. 17:45 przed publicznością wystąpi Debora Ranieri i Teatr Scena Obok. Będzie można usłyszeć przeboje ze słonecznej Italii. O godz. 19 zaplanowano występ Studia Rocka Pawła Mazura i gości. Na zakończenie przewidziano potańcówkę. O oprawę muzyczną zadba Dj Sound Protectors Krzysztof Mężyk. Ponadto w czasie imprezy (od godz 17) będą serwowane bezpłatne smakołyki przez Koło Gospodyń Wiejskich Cuda&Wianki Pawęzowianki. Parking Centrum Handlowego "Zenit". Wstęp wolny.
 • III liga piłki nożnej mężczyzn. Piłkarze Unii Tarnów zagrają z drużyną Świdniczanka Świdnik. Stadion "Jaskółcze Gniazdo" w Mościcach, godz. 17.
 • Spektakl „Tartuffe, albo Szalbierz” Moliera w reż. Bogdana Tosza. Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, godz. 19. Bilety: 65 zł.

Zobacz też, co przygotowała na weekend Miejska Biblioteka Publiczna w ramach trwającego XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Szczegóły dostępne są tutaj.

ac / fot. archiwum

Które wydarzenie zapowiada się najciekawiej?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821