RCB rozsyła nowy alert. "Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!"
access_time 2024-04-18 09:28:00
Lisy są głównymi nosicielami wścieklizny w Polsce. W czwartek, 18 kwietnia na terenie województwa małopolskiego, w tym Tarnowa i powiatu tarnowskiego rozpocznie się akcja szczepienia tych zwierząt.

"Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - SMS Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o takiej treści otrzymali w ostatnich dniach mieszkańcy województwa małopolskiego. Alert został wysłany w związku z wiosenną akcją ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja potrwa od 18 do 26 kwietnia i obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionki będą zrzucane z samolotów w lasach, na łąkach, polach i wykładane ręczne w parkach.

Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci kostki koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym, zawierający wewnątrz blister aluminiowo - plastykowy wypełniony zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono-fioletowego.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, by nie podnosić ich z ziemi i nie dotykać. Jeśli lisy wyczują zapach człowieka, stracą zainteresowanie szczepionką i nie zjedzą jej.

Przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednak zalecana jest ostrożność. Przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami należy je natychmiast dokładnie umyć wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Również każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką powinno się zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

W okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821