Prawie 16,5 mln zł na 55 projektów. Miasto podsumowano projekt „Tarnów - Nowe Spojrzenie"
access_time 2024-04-16 15:22:00
Dzięki wsparciu udzielonemu w ramach Funduszy Norweskich, w Tarnowie przez ponad dwa lata zrealizowano ponad 50 różnych projektów, w tym m.in. Szlak Maszkaronów, wodne murale, czy Centrum Dialogu, które mieści się w wyremontowanym dawnym Pałacu Ślubów przy ulicy Gumniskiej 30. Nieprzypadkowo więc właśnie w tej placówce podsumowano projekt „Tarnów - Nowe Spojrzenie".

W poniedziałek (15 kwietnia) w niedawno otwartym Centrum Dialogu podsumowano projekt „Tarnów - Nowe Spojrzenie", realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny i w 85 proc. finansowany z Funduszy Norweskich (pozostałe środki pochodziły z budżetu państwa). W sumie zrealizowano 55 różnych zadań, które łącznie kosztowały niemal 16,5 mln zł. W zamyśle mają one służyć rozwojowi miasta i podniesieniu jakości życia mieszkańców. Dzięki otrzymanym środkom udało się m.in. odrestaurować dawny Pałac Ślubów i utworzyć w nim Centrum Dialogu.

- Stworzyliśmy miejsce z jednej strony z fascynującą historią, na swój sposób urokliwe, ale z nowymi funkcjami, które dopiero się rodzą - miejsce spotkań, miejsce rozmowy, dialogu. Mam nadzieję, że będą tu również wolontariusze, że będzie to miejsce nie tylko podsumowań, ale inicjacji wielu pomysłów - mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

- Mam gorącą prośbę do tych wszystkich, którzy będą zarządzać miastem w najbliższej przyszłości, aby zrobili z tego miejsca prawdziwe centrum rozmowy, żeby nie zamknąć go na klucz i wpuszczać tylko poszczególne grupy, bo coś może zniszczą, porysują. Nie, to powinno być miejsce żywe i dostępne, a ponieważ tak sobie szczęśliwie wpisaliśmy, że [przez pięć lat - przyp. red.] nie możemy na tym miejscu zarabiać, więc ten obiekt będzie dostępny za darmo dla wszystkich grup społecznych - zauważył.

Prezydent nawiązał do swoich niegdysiejszych, słynnych już słów o tym, że "Tarnów jest w najlepszym okresie rozwoju w swojej historii". - Podtrzymuję te słowa. Będę się trzymał tego określenia - stwierdził. - Powiedziałem to dwa lata temu i nikt do tej pory nie wskazał innego okresu, który byłby lepszy niż obecny, więc chyba jest coś na rzeczy. Ale też mam pełną świadomość, że to, co najlepsze jest nadal przed nami - zaznaczył.

W ramach Funduszy Norweskich przez ostatnie lata zrealizowano też takie projekty jak, m.in. popularny i lubiany przez mieszkańców Szlak Maszkaronów, wodne murale z pozytywnymi komunikatami na miejskich chodnikach i placach, Hackaton, Tarnowskie Kino Plenerowe, Biblioteka COOL(tura), Tarnoc, Godziny dla Rodziny, Młodzi Gniewni Genialni, Od juniora do Seniora, Wrota Kultury, Ogrody Permakultury, czy Drzewo Sprawiedliwych - stalowa konstrukcja zamontowana na jednej z kamienic koło bimy przy ul. Żydowskiej.

W realizację projektu "Tarnów Nowe Spojrzenie" zaangażowanych było ośmiu partnerów: Akademia Tarnowska, Stowarzyszenie „Made in Tarnów”,, Fundacja „Edumocni”, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie, Stowarzyszenie Restauracji w Tarnowie, Fundacja „Auxilium”, Polskie Forum Klimatyczne.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821