W Tarnowie trwa montaż figurek na "Szlaku maszkaronów"
access_time 2024-03-28 12:42:00
W środę (27 marca) w Tarnowie rozpoczęto montowanie małych maszkaronów. Figurki fantastycznych stworków stoją już m.in. na placu Sobieskiego i przy ulicy Wałowej, ale na ostateczny efekt trzeba jeszcze trochę poczekać. Szlak 14 maszkaronów zostanie oficjalnie otwarty w połowie kwietnia.

Maszkarony zostały odlane ze stopu metali, są wysokie na 30 cm, a każdy z nich stworzony został przez innego artystę. Przykładowo "Trefnisia"(na zdj.), siedzącego w zakątku króla Władysława Łokietka przy ul. Wałowej wykonał Stanisław Chmiel, a "Przybysza (nowego mieszkańca)", który opiera się o latarnię na placu Sobieskiego - Michał Poręba.

Maszkarony powstawały przez kilka miesięcy. Wszystkie zostały oficjalnie zaprezentowane 7 marca, podczas konferencji urodzinowej Tarnowa, natomiast od środy (27 marca) trwa ich montaż. Rzeźby pojawią się w różnych częściach miasta, m.in. przy wejściu do Teatru im. Ludwika Solskiego, na schodach przy placu Węgierskim, przy Amfiteatrze Letnim, koło Pasażu Odkryć, na parapecie Czytelni Naukowej MBP, przy kinie Marzenie czy na Kładce Zakochanych nad Wątokiem.

Przy każdej z postaci znajdzie się kod QR odsyłający do strony z filmem promocyjnym oraz aktywną mapką. W planach organizatorów jest jeszcze wydanie pocztówek i przypinek z maszkaronami.

Wykonanie wszystkich rzeźb maszkaronów kosztowało 126 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Funduszy Norweskich.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821