W Tarnowie pilnie poszukiwane są rodziny zastępcze. Na dom czekają m.in. trzymiesięczne trojaczki
access_time 2024-03-27 09:14:00
W Tarnowie dramatycznie brakuje rodzin zastępczych. Zapotrzebowanie jest coraz większe, bo przybywa orzeczeń sądowych ograniczających prawa rodzicielskie biologicznym rodzicom. Centrum Usług Społecznych poszukuje osób, które mogą i chcą zapewnić szczęśliwy dom dzieciom doświadczonym przez los.

W Tarnowie jest obecnie 80 rodzin zastępczych, które mają pod opieką w sumie 117 dzieci. W 45 rodzinach spokrewnionych wychowuje się 60 dzieci, w 28 rodzinach niezawodowych - 36, a w siedmiu zawodowych rodzinach zastępczych przebywa 24 dzieci.

- To jednak ciągle za mało, bo rodzin zastępczych brakuje, a w niektórych działających mamy do czynienia z przepełnieniem - w dwóch zawodowych rodzinach jest po pięcioro dzieci zamiast po troje. Przepełnione są również pogotowia opiekuńczo-wychowawcze - w pięciu działających w mieście umieszczonych jest 66 dzieci, czyli o sześć więcej niż być powinno - alarmuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa. - Dzieci z Tarnowa są w tej sytuacji umieszczane również w rodzinach zastępczych w innych powiatach: w sumie w 31 rodzinach poza Tarnowem wychowuje się obecnie 52 dzieci - dodaje.

Po ostatnich ośmiu postanowieniach sądu, Centrum Usług Społecznych pilnie poszukuje miejsca dla dwanaściorga dzieci w wieku od trzech miesięcy (pobawione domu rodzicielskiego rodzeństwo trojaczków) do 16 lat.

Aby stworzyć rodzinę zastępczą, trzeba spełnić określone wymagania. Kandydaci przede wszystkim nie mogą być karani, muszą cieszyć się dobrym stanem zdrowia i przejść specjalne szkolenie. Proces przygotowawczy trwa do dwóch miesięcy.

Osoby zainteresowane stworzeniem rodziny zastępczej powinny skontaktować się z Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przy ul. Goslara 5 pod numerami telefonu 14 688 20 50 lub 14 588 20 57.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821