Kandydaci PiS zapowiadają budowę rotundy z Panoramą Siedmiogrodzką. Gdzie miałaby stanąć?
access_time 2024-03-25 14:07:00
Kandydat PiS na prezydenta Tarnowa zapowiada inwestycję w kulturę. Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego padła propozycja zbudowania rotundy, w której byłaby prezentowana Panorama Siedmiogrodzka. Obiekt miałby powstać nieopodal parku Strzeleckiego, gdzie znajduje się Mauzoleum gen. Józefa Bema.

- Niedawno obchodziliśmy 230. rocznicę urodzin generała Józefa Bema. To wydarzenie pokazało, że ten bohater cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród Polaków, ale też wśród Węgrów, dlatego uważam, że warto w Tarnowie tworzyć atrakcje turystyczne związane z tą postacią - mówił Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Dodał, że jedną z takich atrakcji jest Panorama Siedmiogrodzka, przedstawiająca zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Tarnowskie muzeum kompletuje fragmenty monumentalnego dzieła Jana Styki od 1977 roku. W zbiorach placówki znajdują się obecnie 22 części, ale poszukiwania kolejnych wciąż trwają. Ponadto planowane jest stworzenie cyfrowej rekonstrukcji panoramicznego obrazu.

- Mamy zdjęcie całej Panoramy i na tej bazie można stworzyć rekonstrukcję, która będzie stanowiła bardzo istotną atrakcję dla miasta Tarnowa. Przypomnę, że w Polsce znajduje się jeszcze tylko jedna Panorama - Panorama Racławicka we Wrocławiu, gdzie co roku ponad 300 tysięcy osób przewija się przez rotundę, żeby zobaczyć to monumentalne dzieło. Podobną rzecz możemy stworzyć w Tarnowie. W tym roku nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Instytut ten dofinansował nasze muzeum i za tę kwotę wykonamy w tym roku rekonstrukcję cyfrową. To będzie materiał wyjściowy do późniejszych działań - mówił Kazimierz Kurczab.

Dyrektor wskazał, że Panorama Siedmiogrodzka mogłaby być prezentowana w rotundzie, która powinna zostać zbudowana na terenach zielonych przy ul. Romanowicza,w sąsiedztwie parku Strzeleckiego, gdzie znajduje się Mauzoleum gen. Józefa Bema.

- Oczywiście nie chcemy, żeby ten teren został zakłócony, zniszczony, bo jest to piękne miejsce wypoczynkowe, park dla tarnowian. Są dzisiaj techniki budowlane, które pozwolą na to, żeby większa część obiektu znajdowała się w podziemiach, natomiast na zewnątrz nadal były miejsca spacerowe i wypoczynkowe. Poza tym jest to miejsce dobrze skomunikowane, odpowiednio uzbrojone, więc nie będzie to wymagało dodatkowych prac - przekonywał.

- Sam byłem we Wrocławiu i na dobrą sprawę nic innego mnie tak nie interesowało, jak Panorama Racławicka. Dziwię się, że do tej pory nie było w Tarnowie takiego pomysłu. Zrealizujemy go - zapowiadał Henryk Łabędź, kandydat na prezydenta Tarnowa.

Podczas briefingu poruszono też temat kłopotów finansowych Teatru im. L. Solskiego. Według kandydatów PiS placówkę może uratować współpraca prezydenta z województwem małopolskim, przy czym gwarantem porozumienia jest utrzymanie przez PiS władzy w sejmiku i wygranie wyborów prezydenckich w Tarnowie. - Miasto Tarnów jest jedynym stutysięcznym miastem, które ze względu na przerost ambicji, samo finansuje teatr, zamiast korzystać tak jak inne miejscowości z dobrodziejstw sejmiku wojewódzkiego - stwierdził Henryk Łabędź.

- Dobra współpraca z sejmikiem i zarządem województwa małopolskiego, tak jak dzisiaj ma to miejsce w przypadku Muzeum Ziemi Tarnowskiej i Centrum Sztuki Mościce, powinna się jeszcze bardziej rozwijać - powiedziała posłanka Anna Pieczarka.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821