W dawnym Pałacu Ślubów otwarto Centrum Dialogu
access_time 2024-03-22 23:08:00
W piątek w Tarnowie oficjalnie otwarto nową siedzibę Centrum Dialogu. Mieści się ona w neogotyckiej willi Goldmanówka przy ul. Gumniskiej, gdzie przez wiele lat funkcjonował Pałac Ślubów.

Centrum Dialogu działa od 2023 roku, w ramach realizowanego przez miasto projektu pn. „Tarnów - Nowe Spojrzenie”. Jak czytamy w opisie inicjatywy "jego ideą jest sprzyjać wymianie poglądów po to, by budować wspólnotę miejską". Do tej pory instytucja mieściła się przy ulicy Wałowej 10.

Remont zabytkowej willi przy ul. Gumniskiej, która od dzisiaj jest nową siedzibą Centrum Dialogu, wraz z wyposażeniem kosztował ponad 4,6 miliona złotych (środki te pochodziły z funduszy norweskich, budżetu państwa i Tarnowa). Zakres robót obejmował prace konserwatorskie,  budowlane, sanitarne i elektryczne. Wykonano renowację zabytkowej stolarki okiennej, drzwiowej, boazerii i parkietu oraz nowe instalacje sanitarne i elektryczne. Teren wokół budynku na nowo zagospodarowano: m.in. jest nowe ogrodzenie, drogi dojazdowe wraz z wjazdem i parkingiem. Wyremontowano też dojście od ulicy Gumniskiej, nawierzchnie tarasów i schodów, a cały obiekt jest iluminowany.

W zamyśle inicjatorów, Centrum Dialogu ma być miejscem spotkań różnych środowisk, wspólnego planowania i edukacji na temat miasta. Według prezydenta Romana Ciepieli, Tarnów potrzebował takiego miejsca.

Centrum Dialogu zostanie otwarte dla mieszkańców w sobotę, 23 marca. W godz. od 11 do 18 będzie można zwiedzić budynek śladami mieszkańców wilii Goldmanówka oraz poznać historię Pałacu Ślubów (spacer z przewodnikiem o godzinie 11.30 i 12.30). Dla odwiedzających przygotowano także edukacyjną grę terenową dla dzieci i rodziców pod nazwą „To jest Wasz Pałac”. Zabawa trwać będzie od godziny 12 do 16. Na zakończenie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie niepokazywanych dotąd grafik Jana Głuszaka Dagaramy.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821