Wincenty Witos został pośmiertnie Honorowym Obywatelem Powiatu Tarnowskiego
access_time 2024-02-28 07:59:00
Wincenty Witos pośmiertnie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego. Wyróżnienie z rąk wicestarosty tarnowskiego Jacka Hudymy i przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Smolenia odebrał prawnuk Witosa Marek Steindel.

Tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego radni przyznali Wincentemu Witosowi podczas styczniowej sesji w uznaniu jego "wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności powiatu tarnowskiego związanych z działalności narodową i patriotyczną". Wnioskodawcą takiego uhonorowania legendarnego przywódcy polskiego ruchu ludowego był starosta tarnowski Roman Łucarz, a okazją przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin Witosa.

- O moim pradziadku mówi się w kategoriach wielkiej polityki, ale ciągle jeszcze za mało tej informacji i upowszechnienia jego działalności w samorządzie - mówił Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa. - On sam w swoich pamiętnikach wspomina, że ta działalność była dla niego trampoliną do dalszej działalności na szczeblu państwowym i pozwoliła zdobyć doświadczenie prawdziwego polityka, o którym teraz możemy mówić.

Na wtorkowej sesji pojawił się Roman Łucarz, który kilka dni temu opuścił tymczasowy areszt w Krakowie. Zawieszony w czynnościach starosta tarnowski wziął udział w obradach jako radny powiatu. Samorządowiec wydał oświadczenie w sprawie zastosowania wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zarzutów, które mu przedstawiono. Przekonywał, że jest niewinny, a cała sytuacja ma kontekst polityczny.

ac / fot. P. Topolski, starostwo powiatowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821