Rośnie zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną. Miesięcznie z punktu przy szpitalu św. Łukasza korzysta ok. 200 osób
access_time 2024-02-12 10:44:00
Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie rozszerzyło działalność o punkt w Dąbrowie Tarnowskiej. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że zapotrzebowanie na pomoc psychologów i psychiatrów jest coraz większe.

Z punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, działającego przy Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie korzysta miesięcznie nawet 200 osób.

- Do punktu zgłaszają się osoby w sytuacjach kryzysowych, w poczuciu smutku, rozpaczy, lęku, zamartwiania się, w kryzysach rozwodu, utraty pracy. Zgłaszają się też członkowie rodzin, osoby, które zauważyły, że ktoś w środowisku nie wie, jak postępować z chorym ojcem, matką czy z dorosłym dzieckiem, które sprawia problem. Członkowie rodzin, czy osoby ze środowiska kogoś doświadczającego kryzysu też uzyskują pomoc. Osoby, które mają trudności z poradzeniem sobie ze stresem związanym z mobbingiem w pracy, narzuconą presją oraz trudnościami w szkole. Osoby z myślami rezygnacyjnymi, myślami samobójczymi, z objawami psychotycznymi nie rozpoznanymi do tej pory. Osoby, które nie mogą poradzić sobie z utratą osoby bliskiej, z żałobą albo też osoby do dalszej diagnostyki - mówi Ines Szczepańska, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego i specjalista w dziedzinie psychiatrii.

Jak przyznaje, zapotrzebowanie na pomoc jest duże. Szacuje się, że co druga osoba doświadcza kryzysów emocjonalnych, tymczasem system opieki psychologicznej i psychiatrycznej jest niewydolny. Odpowiedzią na te problemy ma być właśnie środowiskowy model opieki, bazujący na punktach, w których osoba w kryzysie psychicznym otrzyma natychmiastową pomoc w miejscu zamieszkania.  

- W Polsce mamy bardzo duży kryzys opieki psychiatrycznej. Dostępność do psychiatrów jest ograniczona. Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem dostępności do lekarzy psychiatrów. Mamy 8 psychiatrów na 100 tys mieszkańców, a w Europie średnia to 27. To jest bardzo duży kryzys. My teraz realizujemy reformę psychiatryczną, bazującą na opiece środowiskowej i to ma bardzo głęboki sens - uważa Ines Szczepańska.

Osoba w kryzysie psychicznym lub osoba szukająca pomocy dla kogoś bliskiego zostaje przyjęta w PZK bez kolejki przez specjalistę, który po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje, czy potrzebna jest natychmiastowa pomoc czy rozmowa wspierająca. Co istotne, w przypadkach ocenionych jako pilne właściwa interwencja następuje nie później niż 72 godziny od zgłoszenia. PZK działa w godz. 8-18. Poza normalnymi godzinami ich pracy, udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez lekarza jest zapewnione w ramach wyodrębnionego na potrzeby centrum dyżuru medycznego.

Dodajmy, że otwarty niedawno PZK w Dąbrowie Tarnowskiej mieści się przy ul. Piłsudskiego 23.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Korzystałe(a)ś kiedyś z pomocy psychologa?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821