W powiecie tarnowskim ruszyła kwalifikacja wojskowa. Ile osób dostanie wezwanie od WCR?
access_time 2024-02-02 13:38:00
W subregionie tarnowskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 29 kwietnia i obejmie ponad 1,1 tys. osób. W powiecie tarnowskim, podobnie jak w latach ubiegłych, miejscem przeprowadzania procedur są pomieszczenia OHP przy ul. Mościckiego 27 w Tarnowie.

Tegoroczna kwalifikacja kierowana jest w głównej mierze do osób z rocznika 2005 i wcześniejszych, którzy do tej pory z różnych powodów nie przeszli kwalifikacji lub otrzymali kategorię B, czyli tymczasowo niezdolnych do służby. Obejmie też kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. - W regionie gdzie administruje Wojskowe Centrum Rekrutacji, wezwania dostanie ponad 3800 osób, z tego 2800 osób to jest rocznik podstawowy, około 700 wezwań to jest rocznik starszy - podkreśla kpt. Paweł Badoń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.

Podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kategoria A to orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria B, czyli czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy; kategoria D to orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz kategoria E, która oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

- Myślę, że to dla młodych ludzi szczególne doświadczenie, bo stają przed komisją wojskową. W tym czasie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie również dla Wojska Polskiego ma to ogromne znaczenie. Co prawda, od dłuższego czasu mamy służbę nieobowiązkową, ale jest możliwość służenia w polskiej armii zawodowo - to również szansa dla młodych ludzi, aby się w to wpisali - powiedział etatowy członek zarządu powiatu Tomasz Stelmach.

W powiecie tarnowskim kwalifikacja potrwa do 28 marca, natomiast w ostatnim z powiatów subregionu - brzeskim, który zakończy kwalifikację - 29 kwietnia.

ac / fot. P. Topolski, archiwum starostwa powiatowego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821