Peerelowski wieżowiec zmieni się w akademik? Nasze Miasto Tarnów rozpędza się z ofensywą programową
access_time 2024-02-02 09:09:00
Wsparcie Akademii Tarnowskiej w dążeniach do statusu uniwersytetu, poprawa relacji samorząd-biznes-nauka i nowy akademik dla studentów - to główne założenia kolejnego punktu ofensywy programowej oficjalnie zarejestrowanego już Komitetu Wyborczego Jakuba Kwaśnego Nasze Miasto Tarnów.

W czwartek, 1 lutego członkowie Komitetu Wyborczego Jakuba Kwaśnego Nasze Miasto Tarnów zaprezentowali kolejną propozycję programu wyborczego. Trzecim punktem w ofensywie programowej (po "deklaracji osiedlowej" i "infrastrukturze") jest "uniwersytecki Tarnów".

- Chcemy, aby Tarnów stał się miastem akademickim, chcemy wspierać starania Akademii Tarnowskiej w dążeniu do uniwersytetu. Oczywiście doceniamy fakt, że te starania, które do tej pory zostały podjęte przez władze naszej uczelni to nie była droga na skróty, to była droga spełniania wszelkich wymogów związanych z ewaluacją dyscyplin naukowych i to jest coś, co warto zaznaczyć. Rolą miasta, samorządu jest wspieranie tych dążeń. Szanujemy autonomię Akademii Tarnowskiej, niemniej widzimy tutaj przestrzeń do współpracy, która może zaowocować lepszymi relacjami pomiędzy samorządem, nauką i biznesem - mówił na czwartkowym briefingu prasowym Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie i kandydat na prezydenta miasta.

Jak zaznaczył, młodzi ludzie chcą studiować w Tarnowie, ale z powodu wysokich czynszów, nie stać ich na wynajem mieszkań i często muszą dojeżdżać na studia. Remedium na ten problem miałby być akademik z prawdziwego zdarzenia, który mógłby powstać w dawnym biurowcu Telekomunikacji Polskiej, stojącym pomiędzy ulicami Legionów i Brodzińskiego. Wieżowiec powstał w latach 70. XX wieku, dawniej mieściła się w nim centrala telefoniczna, obecnie jego właścicielem jest Orange. Kluczem do powodzenia planu jest wykupienie budynku od firmy i znalezienie pieniędzy na remont.

- Z biura poselskiego wysłałem zapytanie do właściciela, czy ewentualnie wchodziłaby w rachubę sprzedaż tego budynku. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby go o dwa, trzy pietra skrócić, żeby odsłonić starówkę i piękny kościół. Czekamy na odpowiedź. Wiemy od ministra Kosiniaka-Kamysza, że w ministerstwie są pieniądze raczej na modernizacje budynków niż na budowę nowych, więc jeśli tylko Orange będzie chciało go sprzedać i pojawią się środki w mieście na to, żeby go kupić, to myślę, że będzie to fajna i wartościowa inwestycja, zaakceptowana też przez rektor AT Małgorzatę Kołpę - powiedział poseł Piotr Górnikiewicz.

Podczas briefingu przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie ogłosił również, że złożono do Państwowej Komisji Wyborczej wniosek o rejestrację Komitetu Wyborczego Jakuba Kwaśnego Nasze Miasto Tarnów. Kandydatem ugrupowania na prezydenta będzie Jakub Kwaśny. Jak dodał, listy wyborcze są już prawie gotowe i niebawem zostaną zaprezentowane.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821