Zarzuty dla starosty tarnowskiego i dyrektorki PCPR. Roman Ł. trafił do aresztu
access_time 2024-01-29 12:11:00
Starosta tarnowski Roman Ł. i dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Anna G. zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy policji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie w związku ze śledztwem dotyczącym m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Roman Ł. został tymczasowo aresztowany.

Do zatrzymań doszło w sobotę, 27 stycznia. - Obu tym osobom przedstawione zostały stosowne zarzuty, zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zarzucono popełnienie przestępstwa z artykułu 231, paragraf 1 Kodeksu karnego oraz usiłowania z art. 239 paragraf 1 Kodeksu karnego, natomiast staroście został przedstawiony zarzut z art. 231, ale w paragraf 2 oraz usiłowania z art. 286 paragraf 1 Kodeksu karnego i jeszcze szereg innych zarzutów - mówi prok. Janusz Kowalski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

- Artykuł 231 kk mówi o przestępstwie, zgodnie z którym funkcjonariusz publiczny albo przekracza swoje uprawnienia, albo nie dopełnia obowiązków, przy czym w paragrafie 2, tak jak to jest w odniesieniu do starosty, jest to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, natomiast artykuł 239 jest to utrudnianie bądź udaremnianie toczącego się postępowania karnego, a artykuł 286 to oczywiście oszustwo - dodaje.

Decyzją sądu starosta tarnowski Roman Ł został tymczasowo aresztowany na miesiąc, natomiast wobec dyrektorki PCPR zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł dozoru policji i zawieszenia w czynnościach.

Prokuratura, powołując się na dobro postępowania, na razie nie ujawnia szczegółów prowadzonego postępowania.

A. Cichy / fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821