Inauguracja nowego roku akademickiego w Akademii Tarnowskiej. "Czas wspólnie napisać nowe rozdziały w historii uczelni"
access_time 2023-10-02 14:53:00
4200 studentów, w tym ponad 1600 na pierwszym roku rozpoczęło w poniedziałek, 2 października, nowy rok akademicki w Akademii Tarnowskiej. Dzień wcześniej w bazylice katedralnej odprawiona została msza św. w intencji społeczności akademickiej.

- W ciągu minionych miesięcy wiele razy czułam dumę z tego, że mam zaszczyt kierować tak wspaniałą uczelnią. Uczelnią, którą tworzą wspaniali ludzie: studenci, pracownicy dydaktyczni, naukowi, administracyjni oraz techniczni. To dzięki waszemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy mogliśmy zaprosić tarnowian na ponad sto wydarzeń jubileuszowych - mówiła rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa.

Jubileusz 25-lecia Akademii Tarnowskiej trwał przez niemal cały 2023 rok. W jego ramach odbyło się sporo wydarzeń naukowych, kulturalnych, społecznych oraz sportowych. Srebrne gody uczelni miały wyjątkowy charakter również dlatego, że obchody zbiegły się ze zmianą statusu i nazwy szkoły. 1 czerwca ówczesna Akademia Nauk Stosowanych oficjalnie zmieniła nazwę na Akademia Tarnowska. Stała się więc uczelnią w pełni akademicką. - To tylko kolejny etap, następny krok. Ważny, doniosły, także radosny, ale nie kończący niczego. Wręcz odwrotnie! Skoro pokazaliśmy, że stać nas na tak wiele, że wiemy dokąd zmierzamy, że nie uznajemy dróg na skróty i wiemy, jak realizować marzenia - czas wspólnie napisać nowe rozdziały w historii naszej uczelni - podkreślała rektor Kołpa.

W poniedziałkowej uroczystości, oprócz członków społeczności akademickiej z rektor Akademii na czele, uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw współpracujących z uczelnią.

Przypomnijmy, że w tym roku najpopularniejszym kierunkiem na największej tarnowskiej uczelni była psychologia (na 60 miejsc zgłosiło się 200 osób). Kandydaci bardzo chętnie wybierali także: fizjoterapię, informatykę, filologię angielską i pielęgniarstwo. Co ciekawe, w czołówce najbardziej obleganych kierunków zabrakło prawa, na które zgłosiło się tylko 70 osób. Już teraz wiadomo, że w przyszłym roku Akademia Tarnowska rekrutować będzie na kilka nowych kierunków, m.in. lekarski oraz rachunkowość i finanse.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821