Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia coraz bliżej
access_time 2023-09-19 10:04:00
Sześć konkursowych spektakli komediowych zobaczą widzowie podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, który startuje już w najbliższy piątek, 22 września, a zakończy się w niedzielę, 1 października. Mamy dla Was dwuosobowe zaproszenia na wybrane spektakle.

Festiwal rozpocznie się w piątek, 22 września od premierowego spektaklu Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie „Kolacja dla głupca" Francisa Vebera w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. W sztuce zobaczymy: Karolinę Fortunę, Kingę Piąty, Ireneusza Pastuszaka, Tomasza Piaseckiego, Jerzego Pala, Kamila Urbana i Pawła Plewę (gościnnie). Ponadto wystąpią teatry z Katowic, Krakowa, Warszawy, Lublina i Torunia. Z okazji trwającego roku Aleksandra Fredry, zostanie także zaprezentowane czytanie sceniczne „Ciotuni” z udziałem Anny Polony pod opieką artystyczną Józefa Opalskiego. Nie zabraknie też koncertu, tym razem zaprezentuje się Katarzyna Groniec z zespołem. Wszystkie wydarzenia będzie można oglądać na scenie teatru przy Mickiewicza 4 oraz w Centrum Sztuki Mościce.

Spektakle konkursowe oceni jury w składzie: Kamila Łapicka (dziennikarka), Bogdan Tosza (reżyser), Maciej Wojtyszko (autor, reżyser). Przyzna ono nagrodę Grand Prix oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego spektaklu. Ponadto zostaną przyznane nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Tradycyjnie głosować będzie mogła także publiczność.

Galę finałową i ogłoszenie laureatów poprzedzi kameralny spektakl na dwóch aktorów "Niespodziewany powrót" Serge'a Kribusa z Danielem Olbrychskim i Tomaszem Karolakiem (Teatr IMKA).

Autorem plakatu tegorocznej Talii, który nawiązuje do maszkaronów z tarnowskiego ratusza, jest Piotr Barszczowski.

 

Program festiwalu:

Francis Veber “Kolacja dla głupca”, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie

Reżyseria: Tadeusz Łomnicki
Obsada: Karolina Fortuna, Kinga Piąty, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Piasecki, Jerzy Pal, Kamil Urban, Paweł Plewa (gościnnie)

“Kolacja dla głupca” to pełna zwrotów akcji opowieść o (nie) niewinnej rozrywce “wyższych” sfer, ale też o miłości, przyjaźni i konsekwencji naszych mądrych i niemądrych życiowych wyborów. Wszystko skąpane we francuskim wdzięku i poczuciu humoru, nie tak znów odległym, jak się okazuje, od naszego.

Spektakl konkursowy

22.09 piątek godz. 17.00 i 20.30, Duża Scena
Bilet: 60 zł

——————————–

Zbigniew Rokita “Weltmajstry”, Teatr Korez w Katowicach

Reżyseria: Robert Talarczyk
Obsada: Barbara Lubos, Dariusz Chojnacki , Mirosław Neinert, Robert Talarczyk, Cezary Kruszyna

I wreszcie są: piłkarskie mistrzostwa świata 2050, te pierwsze w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska. Na gliwickiej Ostropie w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców. Szpile razem oglądają barmanka Basia i trójka boroczków – kibolek Gieksy Młody, kibolek Górnika Łysy i kibolek Ruchu Gruby. Czy talizman Grubego, kłaczek Gorgonia, przyniesie im szczęście? Czy Ślązacy pod wodzą Poldiego zrobią mistrza świata, czy zostaną weltmajstrami?

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 100 min bez przerwy

23.09 sobota godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 60 zł

——————————–

Franciszek Bohomolec “Pijacy”, Teatr Bagatela w Krakowie

Reżyseria: Artur W. Baron
Obsada: Krzysztof Bochenek, Aleksandra Godlewska, Justyna Schneider, Wojciech Leonowicz, Patryk Szwichtenberg, Dariusz Starczewski, Ewa Mitoń, Adam Szarek, Alina Kamińska, Juliusz Krzysztof Warunek, Magdalena Walach, Lidia Olszak, Marek Bogucki / Tomasz Lipiński

Oparta na osiemnastowiecznej satyrze Franciszka Bohomolca sztuka, z elementami zaczerpniętymi z prozy Jerzego Pilcha oraz piosenkami chóru Dana i Kazika to współczesna interpretacja staropolskich zwyczajów, które mimo upływu lat wcale nie odchodzą do lamusa.

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 110 min (bez przerwy)

24.09 niedziela godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 80 zł

——————————-

Ronald Harwood “Kwartet”, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada: Marzena Trybała/Sylwia Zmitrowicz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Tyniec oraz Paulina Staniaszek/Bartłomiej Ostapczuk (aktorzy pantomimy), Paulina Gałązka, Katarzyna Ucherska, Dariusz Wnuk, Daniel Mosior (aktorzy na projekcji video)

Rzecz dzieje się w domu spokojnej starości dla artystów-weteranów, gdzie spotykają się dawni sceniczni partnerzy z genialnego kwartetu z IV aktu opery Rigoletto Giuseppe Verdiego. Jedna z par kwartetu była niegdyś małżeństwem… Swego czasu sławni, młodzi i piękni, dziś są siedemdziesięciolatkami pełnymi zgryźliwości i wzajemnych zabawnych złośliwości, wspominającymi z sentymentem i nieukrywaną miłością minione czasy. Ostatnim rzutem na taśmę próbują odtworzyć kwartet Verdiego, który w finale sztuki zabrzmi jak wyzwanie rzucone światu przez byłych wirtuozów operowego śpiewu. I po raz któryś okazuje się, że prawdziwa sztuka jest nieśmiertelna.

Spektakl konkursowy
Czas trwania 140 min 1 przerwa

25.09 poniedziałek godz. 19.00 Centrum Sztuki Mościce
Bilet: 110 zł i 120 zł w zależności od miejsc na sali

—————————————–

Florian Zeller “Prawda”, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Aigner
Obsada: Hanka Brulińska, Magdalena Sztejman, Tomasz Bielawiec, Krzysztof Olchawa

Choć rozpisana na czwórkę bohaterów, opowieść francuskiego dramatopisarza skrywa w swoim wnętrzu bohatera bezosobowego – KŁAMSTWO. To ono, pozostając w opozycji do tytułu sztuki, staje się siłą napędową misternie utkanej intrygi. Prawda stanowi swoistą analizę zakamarków ludzkiego sumienia. Czy przy okazji podglądania cudzego życia przez przysłowiową dziurkę od klucza, widz rozpozna w bohaterach samego siebie? W końcu teatr niejednokrotnie czerpał inspiracje z życia…

Spektakl konkursowy
Czas trwania 90 minut bez przerwy

27.09 środa godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 60 zł

————————————–

Lars Albaum, Dietmar Jacobs “Cud”, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Obsada: Matylda Podfilipska, Joanna Rozkosz, Igor Tajchman/Michał Darewski, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski

“Cud” to interaktywna farsa na 5 aktorów, 1 widza i publiczność. Słoneczna Hiszpania wypełniona melodiami prosto z Andaluzji. Hubert, biznesmen w średnim wieku, wyrusza w podróż przez Europę, by spotkać się z adwokatem w sprawie rozwodu. Z powodu awarii samochodu jest zmuszony zatrzymać się w San Miguel. Jedyny wolny pokój w mieście nie odpowiada wymaganiom biznesmena, a na dodatek właściciel hotelu (Juan) dokwaterowuje Hubertowi młodą autostopowiczkę (Nelli). Nieporozumienia i niesnaski zdanych na siebie lokatorów, doprowadzają do niezwykłej sytuacji – „cudu andaluzyjskiego”. Na skutek działania siły wyższej Hubert i Nelli zamieniają się ciałami. A to dopiero początek tej zwariowanej farsy.

Spektakl konkursowy
Czas trwania 2 godz. 1 przerwa

29.09 piątek godz. 16.30 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 60 zł

 

Wydarzenia towarzyszące:

Aleksander Fredro “Ciotunia”. Czytanie sceniczne

Reżyseria: Józef Opalski

Obsada: Anna Polony, Leszek Piskorz, Aleksandra Konior-Gapys, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Szymon Czacki, Józef Opalski, Bartosz Cwaliński

“Ciotunia” jest mniej znaną sztuką Fredry, wystawianą bardzo rzadko. W 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, znakomitego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. „Ciotunia” napisana w 1833 roku to komedia intrygi, charakterów, pokazująca i wyśmiewająca cechy narodowe Polek i Polaków. Tekst brzmi dziś niezwykle współcześnie.
Czytanie sceniczne zostało zrealizowane we współpracy z Radiem Kraków.

26.09 wtorek godz. 18.00, Duża Scena

Bilet: 50 zł

———————————

Katarzyna Groniec Konstelacje

Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988); debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego – za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej.

Płyta „Konstelacje” to opowieść o stwarzaniu i trwaniu opowiedziana jednogłośnie dwoma głosami. Większość tekstów na płytę napisała sama artystka, muzykę skomponowała: Katarzyna Groniec, Barbara Wrońska, Tomasz „Harry” Waldowski i Piotr Wojtanowski.

30.09 sobota godz. 18.00, Duża Scena
Bilet: 70 zł

————————————

Serge Kribus “Niespodziewany powrót”, Teatr IMKA

Obsada: Daniel Olbrychski, Tomasz Karolak

Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie – na scenie Olbrychski w roli ojca i Karolak w roli jego syna. W spektaklu Daniel Olbrychski wciela się w postać aktora, który ma zagrać króla Leara. Tłem dla aktorskich rozterek są skomplikowane relacje rodzinne – kłopoty z partnerami, rodzicami i dziećmi, które niezwykle bawią, jeśli tylko nas nie dotyczą!

Gala Finałowa, 01.10 niedziela, godz. 17.00 Duża Scena
Bilet: 140 zł

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

UWAGA KONKURS!

Mamy do rozdania łącznie cztery podwójne zaproszenia na wybrane spektakle:

  • "Kolacja dla głupca" (piątek, 22 września, godz. 20.30, Duża Scena Teatru Solskiego  - 1 podwójne)
  • "Weltmajstry" (sobota, 23 września, godz. 20.00, Duża Scena Teatru solskiego  - 1 podwójne)
  • "Pijacy" (niedziela, 24 września, godz. 20.00, Duża Scena Teatru solskiego - 1 podwójne)
  • "Ciotunia" (wtorek 26 września, godz. 18.00, Duża Scena - 1 podwójne)

Wybierz interesujący Cię spektakl i zgłoś się pod postem konkursowym na naszym fanpage'u. Jeśli nie masz Facebooka, wyślij stosowny e-mail wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu na adres: konkurs@tarnow.net.pl w temacie wiadomości wpisując tytuł wybranego spektaklu. Masz czas do środy, 20 września, do godz. 16.

A. Cichy / fot. na zdj. spektakl konkursowy "Weltmajstry" Zbigniewa Rokity, w reżyserii Roberta Talarczyka (katowicki Teatr Korez)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821