Świetlica wiejska i punkt informacji turystycznej w jednym. Nowa inwestycja w Melsztynie oficjalnie otwarta
access_time 2023-05-16 22:30:00
W Melsztynie koło Zakliczyna, u podnóża zamku Leliwitów, oficjalnie oddano do użytku budynek świetlicy wiejskiej, który będzie też pełnił funkcję punktu informacji turystycznej. Inwestycja niemal w całości została sfinansowana z budżetu państwa.

- Realizacja tej inwestycji to akt sprawiedliwości dziejowej - mówił podczas oficjalnego otwarcia świetlicy Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. - Melsztyn to miejsce, w którym tworzyła się historia Polski. Okazały zamek w tej miejscowości, którego budowę rozpoczął po 1340 roku kasztelan krakowski Spycymir Leliwita, został zniszczony podczas zaborów. Z ruin odbudowywany jest obecnie przez samorząd zakliczyńskiej gminy, ale mieszkańcy nie mieli dotąd nawet pomieszczenia, w którym mogliby się spotkać na zebraniu wiejskich.

Budowa świetlicy wiejskiej, która będzie też pełnić funkcję punktu informacyjnego dla turystów kosztowała blisko 730 tys. zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład własny samorządu wyniósł 31 tys. zł, natomiast zakup wyposażenia za ponad 32 tys. zł (m.in. krzesła i stoły, meble kuchenne i sprzęt AGD), był możliwy dzięki dotacji pozyskanej z budżetu województwa małopolskiego w kwocie ponad 22 tys. zł.

W otwarciu wzięli udział m.in. posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Norbert Kaczmarczyk, senator Kazimierz Wiatr, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz i sołtys Melsztyna Józef Franczyk. Obiekt poświęcił ks. Marek Kądziołka, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Domosławicach.

ac / fot. archiwum gminy Zakliczyn

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821