W Tarnowie otwarto drugą w kraju Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT)
access_time 2023-03-16 08:27:00
W Tarnowie, na drugim piętrze „Krakusa” przy ul. Krakowskiej, otwarto drugą w Polsce Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). To nowoczesna przestrzeń mająca służyć prowadzeniu działań edukacyjnych dla uczniów, nauczycieli i dorosłych.

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” otworzyło w Tarnowie Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). To projekt finansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którego celem jest stworzenie przestrzeni do rozwoju kompetencji cyfrowych wśród dzieci i dorosłych.

- Cieszę się, że takie miejsca powstają także poza dużymi ośrodkami miejskimi, dają równe szanse młodzieży. Jestem pewien, że efekty tych działań zobaczymy już wkrótce - mówił w trakcie oficjalnego otwarcia pracowni Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Laboratoria PAKT powstają z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich. Zajęcia prowadzone są w oparciu o interdyscyplinarną pracę problemową i projektową z wykorzystaniem metody STEAM - model uczenia się, który wykorzystuje technologię, inżynierię, sztukę i matematykę, aby rozwinąć u uczniów krytyczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej i zaangażowanie.

Na potrzeby tarnowskiej pracowni zaaranżowano 330 metrów kwadratowych wnętrz budynku „Krakus” przy ul. Krakowskiej 11a. Zajęcia odbywać się będą w kilku formułach zajęć warsztatowych: dla grup szkolnych (klas), dla rodzin (rodziców z dziećmi), dla pojedynczych osób lub grup stworzonych ad hoc, a także dla seniorów. Jedną z form aktywności centrum będzie zapewnianie zainteresowanym funkcji fablabu - możliwości wyprodukowania pojedynczych egzemplarzy produktów cyfrowych bez ponoszenia opłat za korzystanie np. z plotera czy profesjonalnej drukarki 3D. PAKT działać będzie od godzin przedpołudniowych do późnopopołudniowych, dostosowanych do potrzeb osób pracujących. Wszelkie zajęcia szkoleniowe i warsztatowe będą oferowane bezpłatnie.

W ramach projektu w całym kraju zostaną otwarte cztery pracownie. Pierwsza powstała w grudniu ubiegłego roku w Łodzi - w należącym do Politechniki Łódzkiej akademickim centrum sportowo-dydaktycznym Zatoka Sportu, kolejne po tarnowskim ośrodku, uruchomione zostaną w Olsztynie i Wrocławiu. Na cały projekt Unia Europejska przeznaczyła ponad 28 mln.

ac / fot. Cyfryzacja KPRM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821