Rozbito narkotykową szajkę. Handlowali mefedronem w całym kraju
access_time 2023-01-18 11:00:00
Policja rozbiła grupę przestępczą rozprowadzającą na czarnym rynku narkotyki, głównie mefedron. Zatrzymano czterech dilerów, w tym bossa szajki. Trzech z nich najbliższe miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

Zatrzymania to efekt trwającego od września ub. roku śledztwa krakowskich policjantów zwalczających przestępczość narkotykową wspólnie z kryminalnymi z Brzeska i przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie. Śledztwo dotyczy grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych, przede wszystkim mefedronu. Do tej pory w sprawie zatrzymano 14 osób z regionu, zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 17 do 33 lat. 5 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Pozostałych objęto dozorem policji i zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe. Nielegalny proceder prowadzony był na terenie całej Polski. Śledczy szacują, że podejrzani w ciągu dwóch lat wprowadzili do obrotu nie mniej niż 350 kilogramów mefedronu.

W ubiegłym tygodniu policjanci wspierani przez kontrterrorystów zatrzymali kolejnych czterech dilerów, w tym szefa mefedronowej szajki. Najpierw, 10 stycznia, przeprowadzili akcję w Krakowie, powiecie krakowskim i bocheńskim, gdzie odwiedzili trzech mężczyzn w wieku 26, 25 i 20 lat.

- Podczas przeszukania zajmowanych przez nich lokum zabezpieczono  ponad 650 g mefedronu. Według ustaleń śledczych narkobiznesem zawiadywał 26- letni krakowianin. W ciągu kilkunastu miesięcy wprowadził on do obrotu ok. 165 kg mefedronu  o czarnorynkowej wartości  sięgającej 8 mln zł.  Natomiast 25 -letni mieszkaniec pow. krakowskiego odpowie za handel 6 kg mefedronu, a najmłodszy z zatrzymanych - za rozprowadzenie 3,5 kg mefedronu. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli od 26-latka  peugeota o wartości 150 tys. zł, który w policyjnej bazie figurował jako utracony - przekazał mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Dwa dni później, 14 stycznia, policjanci przyjechali do 34-letniego mieszkańca powiatu nowosądeckiego. Podczas rewizji kryminalni zabezpieczyli 850 g mefedronu oraz kuszę własnej produkcji, które mężczyzna ukrywał w wynajmowanym garażu. 34-latek jest podejrzany o wprowadzenie do obrotu 18 kg mefedronu. Policjanci zabezpieczyli od niego gotówkę w różnych walutach o równowartości ok. 60 tys. zł.

Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie usłyszeli zarzuty wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających, a dwóch z nich także posiadania mefedronu. Decyzją sądu wobec trzech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast 20-latek został objęty dozorem policji.

Przestępcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

ac / fot. KWP w Krakowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821