Święty Mikołaj z gminy Tarnów obdarował polskie rodziny żyjące na Kresach
access_time 2023-01-12 12:33:00
500 rodzin zamieszkujących Ukrainę obdarowano świąteczno - noworocznymi paczkami. To efekt akcji charytatywnej zorganizowanej wspólnie przez samorząd gminy Tarnów, tamtejsze szkoły i szkoły z Tarnowa oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

Paczki trafiły do mieszkańców wsi znajdujących się w okolicach Lwowa - Pnikut, Czyszki, Krysowice i Strzelczyska.

- Od lat organizujemy tego rodzaju akcje pomocy i jeździmy do naszych rodaków na Kresach. Teraz tym bardziej, bo sytuacja, ze względu na wojnę na Ukrainie, jest szczególna. Pojechaliśmy, by nasi rodacy wiedzieli, że o nich pamiętamy, że nie są sami. Trzy lata temu cofnięto nasz transport, dziś potraktowano nas łaskawie, bo Ukraińcy wiedzą, że to głównie Polacy im pomagają. Jesteśmy szczęśliwi, że udało się tam zawieźć paczki z darami, lecz może przede wszystkim uśmiech, radość i tak bardzo potrzebną w tym kraju nadzieję - mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.

W akcję przygotowania podarków i organizację konwoju charytatywnego zaangażowali się: gminne i tarnowskie szkoły, radni gminy Tarnów, parafia w Błoniu oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

- Przywieźliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, wcześniej dopytywaliśmy czego nasi rodacy potrzebują. Trafiły do nich także środki opatrunkowe, drobny sprzęt techniczny czy lekarstwa. Skupiliśmy się na akcji pomocy polskim rodzinom na Kresach, lecz wsparcie otrzymywali wszyscy, którzy się zgłosili. To była dla nas lekcja życia, a radość i uśmiech na ich twarzach były nagrodą - dodaje Grzegorz Kozioł.

W rolę Świętego Mikołaja wcielił się prezes OSP w Jodłówce - Wałkach i sołtys tej miejscowości Lucjan Olszówka, zaś jego pomocnikami byli m.in. wójt Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem. Warto dodać, że koordynowana przez gminę Tarnów akcja pomocy rodakom na Ukrainie jest prowadzona już od kilkunastu lat.

ac / fot. źródło gmina Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821