Łukasz Maciejewski z nagrodą specjalną "Klaps" dla krytyka filmowego roku
access_time 2022-11-21 09:42:00
Łukasz Maciejewski, pochodzący z Tarnowa filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, został laureatem nagrody specjalnej „Klaps" dla krytyka filmowego roku na Festiwalu Literackim im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze.

Łukasz Maciejewski odebrał nagrodę 19 listopada podczas gali 12. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze. Uroczystość poprowadził dr Andrzej Buck, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Zielonej Górze oraz dyrektor Kozzi Film Festiwal.

- Fenomen Łukasza Maciejewskiego, pierwszego, historycznego laureata Nagrody „Klaps" dla krytyka filmowego roku, polega na tym, że poza erudycją, gigantyczną wiedzą, talentem pisarskim i literackim, posiadł również tajemnicę słuchania, dar słuchania, wsłuchiwania się w cudze słowa, myśli, intencje - podkreślał Andrzej Buck.

- Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy wierzą jeszcze w sens uprawiania krytyki teatralnej i filmowej na serio. Traktują ten zawód (zawód, profesję, a nie hobby) poważnie. Że to ma wszystko jeszcze sens, jest kontynuacją i rozwojem ścieżki, którą w moim przypadku wyznaczali moi nauczyciele i mistrzowie, a jeżeli dzisiaj usłyszałem z wielu ust, że to, co robię, jest dla kogoś ważne, że bywam czytany i słuchany, to chcę wierzyć, że to jest właśnie potwierdzenie sensu mojej drogi. Tak, wiem, mam szczęście. Rzadkie szczęście. Spełniania się w tym, co kocham, co zawsze było i jest moją pasją, kontynuowania tej pasji na własnych prawach i warunkach. Doceniam to i dziękuję. Jestem wdzięczny tym, dzięki którym mogłem i mogę nadal rozwijać się i uprawiać ten piękny, szlachetny i odpowiedzialny zawód. Zawód krytyka filmowego i teatralnego - mówił Łukasz Maciejewski, odbierając nagrodę.

Dopełnieniem wieczoru był koncert Mileny Wroczyńskiej i Pawła Kielera oraz uroczysta kolacja na cześć laureata. Fundatorem nagrody są: Kozzi Film Festiwal, Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej oraz Biblioteka Norwida w Zielonej Górze.

Łukasz Maciejewski jest już laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, między innymi dwukrotnym zdobywcą Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (był do niej pięciokrotnie nominowany), laureatem „Złotej Róży" (2013), statuetki „Uskrzydlonego" (2011), „Dziennikarskiej Weny" (2013), „ArtKciuka" (2018), medalu Polonia Minor (2018) i orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2020).

ac / fot. materiały prasowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821