Tarnowskie Zakłady Mechaniczne podpisały pierwszą umowę na dostawę nowych UKM-ów. Karabiny trafią do Straży Granicznej
access_time 2022-11-14 11:27:00
Tarnowskie Zakłady Mechaniczne zawarły ze Strażą Graniczną umowę na dostarczenie kilkudziesięciu sztuk 7,62 mm karabinów maszynowych UKM 2020S, które stanowią nową wersję UKM-2000P. Producent przyznaje, że widzi duże zainteresowanie nowym karabinem i liczy na kolejne zamówienia z MON.

Dlaczego i jak powstała nowa wersja 2020S?

Zmodyfikowany karabin maszynowy UKM-2000P, którego badania zakończono w 2015 roku, był wynikiem spełnienia wytycznych pochodzących z ówczesnego Inspektoratu Uzbrojenia. Podczas nadzorowanej eksploatacji karabinu, prowadzonych szkoleń na różnych poziomach użytkowania, a także wymagań stawianych karabinowi przy zapytaniach z zagranicy, dyrektywy te uległy jednak poważnej weryfikacji.

Nowa wersja karabinu, oznaczona 2020S, jest odpowiedzią na postulaty jej przyszłych użytkowników - żołnierzy, którzy brali udział w testach i badaniach karabinu. Inicjatorem uruchomienia projektu jest Damian Jarosz, kierownik działu konstrukcji mechanicznych w Zakładach Mechanicznych „Tarnów". Nowy UKM został zaprojektowany w Centrum Badawczo-Rozwojowym ZMT. Projekt i szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne opracował dwuosobowy zespół w składzie: doświadczony specjalista Damian Cichy (konstruktor wiodący poprzedniej modernizacji, również wersji pokładowej tego karabinu) oraz młody i uzdolniony Stanisław Wantuch. Natomiast na dalszym etapie produkcji, w prace zaangażował się szereg osób, począwszy od technologów, poprzez pracowników produkcji i montażystów aż po pracowników Stacji Prób, prowadzących wszechstronne badania karabinu. Jako ciekawostkę można podać, że pierwszy egzemplarz UKM 2020S był jednocześnie ostatnim zmontowanym przez odchodzącego na emeryturę Stanisława Mroza, który całe swoje zawodowe życie związany był z tarnowskimi zakładami.

Cel i główne zmiany

Konstruktorzy postawili sobie za cel przede wszystkim zmniejszenie masy i wymiarów gabarytowych karabinu, poprawę jego walorów ergonomicznych, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości prowadzenia równie intensywnego ognia. Efektem prac jest karabin o całkowitej długości 824 mm i niższej o ponad kilogram masie. Wersja UKM 2020S charakteryzuje się zmienioną lufą o długości 440 mm, przekonstruowanym tylcem oraz nowym zespołem kolby z wbudowanym mechanizmem blokady w pozycji złożonej. Rozłożenie kolby jest bardzo szybkie i nie wymaga wciskania jakichkolwiek przełączników. Wprowadzone powyższe zmiany pozwoliły maksymalnie skrócić karabin. Pojawił się demontowalny dwójnóg z regulacją wysokości, montowany na zmodyfikowanym łożu oraz minimalistyczne mechaniczne przyrządy celownicze z możliwością wyboru między przeziernikiem a szczerbinką, montowane na maksymalnie obniżonej szynie montażowej. Ponadto w komorze zamkowej wprowadzono dodatkową krótką szynę w celu umożliwienia montażu chwytu przedniego jak najbliżej pojemnika amunicyjnego, przy zachowaniu możliwości montażu na dotychczas stosowanych podstawach; opracowano też odporny termicznie pokrowiec lufy i wprowadzono szereg zmian konstrukcyjnych, zwiększając jeszcze bardziej trwałość i niezawodność broni.

Rygorystyczne badania

Karabin przeszedł rygorystyczne badania przy maksymalnie obciążających parametrach polskich i natowskich norm obronnych. Testowany był m.in. przez trzy doby w skrajnie niskich temperaturach (do - 60 stopni Celsjusza), zaliczył wielokrotne strzelanie serią ciągłą 50 strzałów przez dwie doby w temp. -54 stopni Celsjusza, badania oblodzenia, odporności na zapylenia czy strzelanie z pełnym pojemnikiem amunicyjnym bezpośrednio po wyjęciu z wody po wcześniejszym zanurzeniu na głębokość ponad 1 metra. Ponadto przeprowadzono szereg badań dynamicznych (strzelaniem), wykonywanych przez użytkowników w warunkach poligonowych.

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne otrzymały pierwsze zamówienie na dostawę kilkudziesięciu sztuk karabinów maszynowych UKM 2020S od Straży Granicznej. Spółka przyznaje, że widzi bardzo duże zainteresowanie nowym karabinem, zwłaszcza z zagranicy. - Należy pamiętać o tym, że nowa konfiguracja broni została opracowana z żołnierzami, dlatego liczymy wkrótce na zamówienia z MON - informują Zakłady Mechaniczne "Tarnów".

ac / fot. ZMT Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821