57-letnia matkobójczyni z Bruśnika prawomocnie skazana na 25 lat więzienia
access_time 2022-11-10 10:09:00
Nie pomogła apelacja. 57-letnia matkobójczyni Grażyna B. z Bruśnika została skazana prawomocnym wyrokiem sądu na 25 lata pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Krakowie utrzymał tym samym wyrok sądu niższej instancji.

Sprawa dotyczy wydarzeń, które rozegrały się w nocy 9 lipca 2021 roku w mieszkaniu 80-letniej Zofii B., w miejscowości Bruśnik (gmina Ciężkowice). Pomiędzy zamieszkującymi wspólnie matką i córką, doszło do kłótni na tle nadużywania alkoholu przez oskarżoną. W jej trakcie 56-letnia wówczas Grażyna B. brutalnie pobiła swoją 80-letnią matkę, w wyniku czego staruszka doznała licznych wielonarządowych obrażeń, w tym złamania żeber i obrzęku mózgu. Sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną jej śmierci było gwałtowne uduszenie. Sprawczyni sama powiadomiła policję. W momencie zatrzymania przez policję miała ok. 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Gdy wytrzeźwiała usłyszała zarzut zabójstwa.

Powołani do sprawy biegli ocenili, że Grażyna B. w momencie popełnienia przestępstwa była poczytalna. Prokurator żądał dla oskarżonej 15 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie sąd skazał ją na 25 lat więzienia, ponadto orzekł środek zabezpieczający w postaci terapii i terapii uzależnień. Sąd, uzasadniając surowy wyrok, wskazał m.in. na uzależnienie oskarżonej od alkoholu, z powodu którego w domu już wcześniej dochodziło do awantur, jej brutalny sposób działania oraz brak motywu. Na sali rozpraw Grażyna B. nie przyznała się do zabójstwa, nie okazała też skruchy i nie przeprosiła bliskich. Prawa zmarłej reprezentowała podczas procesu córka oskarżonej.

W środę, 9 listopada, Sąd Apelacyjny w Krakowie po ponownym rozpatrzeniu sprawy utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji, uznając go tym samym za prawidłowy. To oznacza, że 57-letnia Grażyna B. spędzi w więzieniu 25 lat.

ac / fot. Pixabay

Jak oceniasz wyrok sądu w tej sprawie?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821