„Polonia Minor” dla tarnowskiego Ogniska Baletowego
access_time 2022-06-22 09:05:00
Działające przy Centrum Sztuki Mościce Ognisko Baletowe, zostało uhonorowane medalem „Polonia Minor” - jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez samorząd województwa małopolskiego.

W zeszłą niedzielę w Centrum Sztuki Mościce odbył się koncert na zakończenie sezonu artystycznego Ogniska Baletowego, które w tym roku świętuje 30-lecie działalności. W programie znalazły się sceny z najpiękniejszych baletów, m.in. "Bajadera", "Don Kichot", "Córka źle strzeżona" oraz sceny z popularnych bajek: "Jaś i Małgosia", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Widowisku towarzyszyła wystawa fotografii.

Z okazji okrągłego jubileuszu, "ognisko" zostało uhonorowane nagrodą Województwa Małopolskiego - medalem "Polonia Minor". Nagrodę przyznano w podziękowaniu za twórczą opiekę nad wieloma pokoleniami tanecznych talentów oraz rozwijanie zainteresowania tańcem baletowym u dzieci i młodzieży. Odznaczenie przekazała Iwona Gibas z zarządu Województwa Małopolskiego, wspólnie z Moniką Gubałą, dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM.

Ognisko Baletowe powstało 1 września 1992 roku z inicjatywy Edyty Korus i Adama Kawy. Jego podstawowym celem jest kształcenie dzieci pod względem tanecznym w stopniu podstawowym oraz przygotowanie do dalszej nauki zawodu - tancerza zawodowego. W "ognisku" realizowany jest program pięciu klas baletowych w oparciu o „Zasady tańca klasycznego" Agrypiny Waganowej. Zajęcia skupiają się na szeroko pojętym rozwijaniu muzykalności, pamięci tanecznej i sprawności ruchowej.

ac / fot. P. Sroka, archiwum CSM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821