Wino, muzyka i słowiańskie obrzędy. Zbliżają się „Wianki na Winnicy”
access_time 2022-06-21 10:16:00
Kultywowanie tradycji w nowoczesnym i atrakcyjnym wydaniu - tak w bardzo dużym skrócie można opisać „Wianki na Winnicy”. Szósta edycja tej popularnej imprezy odbędzie się w sobotę, 25 czerwca w Winnicy Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna).

Oficjalne rozpoczęcie będzie miało miejsce o godz. 17. W programie moc atrakcji, na czele z degustacją wina oraz produktów lokalnych, regionalnych, a także tradycyjnych. O oprawę muzyczną zadba Wojciech Jackowiec, muzyk, który zdobył ogólnopolską rozpoznawalność za sprawą udziału w programie „Must Be The Music”.

- Wiele osób, szczególnie młodych nie pamięta o naszej pięknej tradycji, nie kultywuje obrzędów, które stanowią część naszego niematerialnego dziedzictwa. Aby to dziedzictwo przetrwało dla kolejnych pokoleń, czujemy się zobowiązani przypominać i promować tą piękną tradycję, żeby ocalić ją od zapomnienia - podkreślają organizatorzy „Wianków na Winnicy”.

Impreza w krótkim czasie zyskała wojewódzką renomę, czego potwierdzeniem jest II miejsce w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w kategorii wydarzenie cykliczne.

Na początek tegorocznych wianków zaplanowano prezentację winnicy. Degustacjom będą towarzyszyć warsztaty plecenia wianków świętojańskich, parowania potraw z winem, robienia sera, produkcji wyrobów z gliny, a także zdobienia pierników. Tym samym w urokliwym plenerach będzie można miło spędzić czas, ale i nauczyć się czegoś przydatnego. Organizatorzy zapraszają całe rodziny. O najmłodszych zadbają animatorzy. Oczywiście nie zabraknie też nawiązania do sobótek zwanych również Nocą Kupały. Uczestnicy wianków będą mogli wziąć udział w warsztatach z plecenia wianków, podczas których własnoręcznie wykonają ozdoby oraz zaznajomią się technikami ich wykonania i materiałami, z jakich powstawały tradycyjne wianki. Wieczorem wianki zostaną wypuszczone na wodę, jednak zabawa potrwa znacznie dłużej, bo do białego rana.

fot. materiały prasowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821