Małopolska uruchomiła pociągi ewakuacyjne. W Tarnowie bezpłatna komunikacja dla obywateli Ukrainy
access_time 2022-02-27 11:28:00
Województwo Małopolskie uruchomiło dwa specjalne pociągi ewakuacyjne do transportu uchodźców z Ukrainy. Skład Kolei Małopolskich czeka na stacji w Tarnowie i jest gotowy do przewiezienia minimum 400 osób - przekazał Urząd Marszałkowski. W mieście większa liczba uchodźców spodziewana jest w godzinach popołudniowych.

- Właśnie uruchomiliśmy pociągi Kolei Małopolskich, które są gotowe przewieźć uciekających z ogarniętego wojną kraju. Nasi sąsiedzi - Ukraińcy zostaną przewiezieni do tymczasowych domów, w których otrzymają wszystko to, co w tej chwili niezbędne. Mamy także w gotowości autobusy, które wykorzystamy, jak tylko będzie potrzeba dodatkowych kursów. Chcemy wspierać i realnie pomagać tym, którzy dziś są zmuszeni opuścić swoją Ojczyznę - mówi marszałek Witold Kozłowski.

- Wszystkie ręce na pokład. Uruchomienie pociągu specjalnego daje możliwość szybkiego transportu dużej liczby uchodźców i relokowania ich w różne miejsca województwa gdzie mamy zapewnione miejsca hotelowe - dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak poinformował prezydent Roman Ciepiela, w Tarnowie większa liczba uciekinierów wojennych (głównie kobiet i dzieci), spodziewana jest w godzinach popołudniowych. Będą lokowani w budynku dawnej bursy międzyszkolnej przy ul. Św Anny, a w razie konieczności w hali przy ul. Gumniskiej. Dach nad głową proponują też uchodźcom mieszkańcy. - Ponad 300 miejsc zadeklarowali mieszkańcy Tarnowa i okolicy. Dalsze zgłoszenia przyjmuje nasz punkt (Rynek 7) tel 14 688 90 94 ukraina@it.tarnow.pl. W nocy zakwaterowaliśmy kilka kolejnych rodzin - przekazał Roman Ciepiela. Prezydent Tarnowa poinformował również, że "osoby posiadające status uchodźcy oraz wszystkie posługujące się językiem ukraińskim" do końca marca będą mogły korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Na godz. 12 zwołano sztab kryzysowy.

ac / fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821