Perun pierwszym w Polsce robotem uzbrojonym w wyrzutnię pocisków przeciwpancernych
access_time 2022-01-13 00:02:00
Tarnowskie Zakłady Mechaniczne przeprowadziły pierwsze próby poligonowe przeciwpancernego pocisku kierowanego Pirat, zintegrowanego z bezzałogowym bojowo-rozpoznawczym autonomicznym robotem Perun.

Jak ujawniły Zakłady Mechaniczne, testy odbyły się pod koniec grudnia na poligonie w Nowej Dębie. Strzelanie przeprowadzono nowym, polskim przeciwpancernym pociskiem kierowanym PPK Pirat, zintegrowanym z Perunem, opracowanym przez ZMT autonomicznym robotem bojowym 4x4, wyposażonym w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C. System celowniczy CLU-P (opracowany we współpracy PCO S.A. i CRW Telesystem-Mesko), wskazał i laserem podświetlił cel znajdujący się o ok. 100 m. od robota. Pirat trafił w niego z odległości ok. 1000 m.

- Dzięki otwartej konfiguracji jesteśmy w stanie włączać Peruna do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki. Integracja Peruna z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat oraz systemem ich naprowadzania pozwala nie tylko na bezpośrednie rażenie celów, ale również naprowadzanie amunicji precyzyjnego rażenia (APR 155 mm i APR 120 mm) lub innego uzbrojenia zgodnego ze STANAG 3733, m.in bomb i rakiet naprowadzanych na laserowe promieniowanie odbite przenoszonych przez myśliwce oraz drony - mówi Damian Jarosz, kierownik projektu.

PPK Pirat jest rakietą produkowaną w Mesko przy udziale CRW Telesystem-Mesko. To lekka, przenośna rakieta przeciwpancerna krótkiego zasięgu (do 2,5 km), samonaprowadzająca się na laserowe promieniowanie odbite od celu. Atakuje z góry, co gwarantuje bardzo wysoką skuteczność bojową.

- Ostatnie strzelania potwierdziły poprawność integracji modułu uzbrojenia ZSMU A3C z ppk Pirat. Tym samym Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem, który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych oraz ppk Pirat. Warto podkreślić, że sukcesem jest również fakt konsolidacji środowiska wojskowego, naukowego i polskiego przemysłu wokół tematyki robotów bojowych. Zdobyta w trakcie realizacji projektu unikatowa wiedza pozwala na dalszy rozwój w zakresie bezzałogowych uzbrojonych platform lądowych - dodaje Damian Jarosz.

Projekt "Perun" współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Przyszłościowe technologie dla obronności - konkurs młodych naukowców”. Robot realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, białostocka spółka  STEKOP i Wojskowa Akademia Techniczna. ZMT odpowiadają za uzbrojenie oraz integrację całości systemu. Według zapewnień ZMT, produkt wzbudza coraz większe zainteresowanie polskich żołnierzy, spółka liczy więc, że przełoży się to na przyszłe zamówienia. W listopadzie ubiegłego roku pojazd był prezentowany przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej.

ac / fot. ZMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821