Kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w kolekcji Muzeum Okręgowego
access_time 2021-11-17 09:33:00
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zakupiło kolejny, 24 fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, namalowanej pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Obraz przedstawia jedną z centralnych scen Panoramy - zaprzęganie koni przez dwóch żołnierzy.

Muzeum posiada już w swoich zbiorach 24 fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej", z czego dwa z nich to depozyty. - Nowo zakupiony obraz o wymiarach 60 x 116 cm stanowi jedną z centralnych scen Panoramy. Rozgrywa się ona nieco z tyłu, jednak w bezpośredniej bliskości jej serca – sztabu gen. Bema. Na kompozycji uchwycony został moment zaprzęgania koni przez znajdujących się obok dwóch żołnierzy. W tle ze spowitego pola bitwy wyłaniają się sylwetki węgierskich huzarów - przekazał Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Obraz został zakupiony w jednej z galerii sztuki w Krakowie. Po negocjacjach z właścicielem, muzeum zapłaciło za niego 116 tysięcy zł. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Województwa Małopolskiego. Dzieło będzie prezentowane wraz z pozostałymi fragmentami w „Galerii Panorama” mieszczącej się w budynku dworca kolejowego w Tarnowie.

Panorama Siedmiogrodzka przedstawia zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Dzieło zostało namalowane przez grupę artystów pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Obraz zamówili Węgrzy z okazji obchodów 50. rocznicy Wiosny Ludów. Wykonano go techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne wymiary to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Uroczyste odsłonięcie Panoramy Siedmiogrodzkiej odbyło się w marcu 1898 roku w Budapeszcie, w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Ponieważ Węgrzy nie wywiązali się z warunków finansowych kontraktu, Styka zabrał obraz, pociął go na kawałki i sprzedał jako oprawione i nabite na blejtramy fragmenty. Część z zidentyfikowanych do tej pory fragmentów znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe pozostają w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Tarnowskie muzeum pierwszy fragment panoramy zakupiło w 1977 roku. Wówczas pojawił się pomysł, żeby kompletować kolejne części dzieła.

ac / fot. Muzeum Okręgowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821