Pod groźbą podwyżki, lokatorzy TSM zaczęli segregować śmieci
access_time 2021-10-07 11:22:00
Nie będzie zapowiadanej przez miasto drakońskiej podwyżki opłat za wywóz śmieci dla lokatorów Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Rekontrola wiat śmietnikowych pokazała, że mieszkańcy zaczęli sumienniej segregować odpady.

Przypomnijmy, w lipcu na drzwiach wejściowych do klatek schodowych bloków Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pojawiły się afisze z ostrzeżeniem, że jeżeli lokatorzy nie zaczną prawidłowo segregować śmieci, czeka ich podwyżka i zapłacą, nie jak dotychczas 24 zł miesięcznie od osoby, tylko 84 zł (o sprawie pisaliśmy tutaj) Groźba podziałała. Przeprowadzone ostatnio przez MPGK rekontrole altan śmietnikowych wykazały znaczącą poprawę.

- Ze względu na skalę tamtej kontroli, spodziewaliśmy się, że ta podwyżka będzie. Teraz nie ma tej groźby. We wszystkich budynkach, które były sprawdzane podczas rekontroli, czyli około 30, widać wyraźną poprawę w segregacji śmieci. Nie ma więc mowy o takiej podwyżce - zapewnia Zbigniew Sipiora, prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak dodaje, sam był zaskoczony wysokością proponowanej stawki. - Przykładowo w Dąbrowie Tarnowskiej mieszkańcy też płacą za śmieci 24 zł od osoby miesięcznie, ale tam karna stawka za niesegregowanie odpadów jest podwójna, czyli 48 zł, a nie aż 84 zł. Ja uważam, że jeśli taka kalkulacja została wykonana przez MPGK, to ta firma jest po prostu za droga - konkluduje prezes.

Lokatorzy mieli największy kłopot z segregacją bioodpadów. Nie wiedzieli co powinno trafić do brązowych pojemników i czy można wrzucać do nich odpady w opakowaniach, czy tylko luzem. Problemem były też same pojemniki, które szybko się brudziły, a przy wyższej temperaturze lub po dłuższym czasie rozchodził się z nich smród rozkładających się odpadów. - Na początku myliśmy te pojemniki, chyba jako jedyni w Tarnowie, teraz kupiliśmy specjalne biodegradowalne worki z kukurydzy, które rozkładają się w przyrodzie tak samo jak bioodpady. Dzięki temu rozwiązaniu pojemnik jest czysty - tłumaczy Zbigniew Sipiora. - Warto też stosować takie worki w gospodarstwach domowych. Segregacja jest wtedy łatwiejsza i bardziej ekologiczna - dodaje prezes.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821