W ogrodzie sensorycznym czytali "Moralność pani Dulskiej"
access_time 2021-09-03 16:47:00
Za nami jubileuszowa, 10. edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. W tym roku w internetowym głosowaniu wybrano do niej „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana publiczną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dotychczas przeczytano już dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie i "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

W Tarnowie wydarzenie odbyło się w ogrodzie sensorycznym w parku Strzeleckim. Fragmenty "Moralności pani Dulskiej" przeczytali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego – Kamil Urban, Monika Wenta i Kinga Piąty.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" w 1906 roku na zamówienie Teatru Miejskiego we Lwowie. Tekst powstał w krótkim czasie, bo w niespełna trzy tygodnie, pod presją trudności finansowych autorki. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Przetłumaczono go na 19 języków, w tym na chiński. Do dziś jest jedną z najczęściej wystawianych sztuk. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

ac / fot. M. Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821