Prezydent Andrzej Duda na dożynkach w Zbylitowskiej Górze: W Polsce żywności nie brakuje i nie zabraknie
access_time 2021-08-21 23:00:00
W sobotę para prezydencka wzięła udział w Dożynkach Gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze. - Jestem tutaj także po to, by powiedzieć Państwu, że władze Rzeczypospolitej robią wszystko, by pochylić się nad polskim rolnikiem. Polskie rolnictwo zawsze będzie wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa – mówił prezydent Andrzej Duda podczas dorocznego święta plonów.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że polskie rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze. - Dawniej była jeszcze młócka, dziś pewnie już bardzo rzadko to się zdarza - dziś są kombajny, one załatwiają sprawę. Technologie w rolnictwie zmieniają się, polskie rolnictwo także jest coraz nowocześniejsze, w związku z tym coraz lepiej funkcjonuje, rolnik ma dziś coraz więcej możliwości technologicznych - powiedział prezydent.

Zaznaczył jednocześnie, że nowoczesna wieś wierna jest tradycji i zachowuje wszystkie ważne obyczaje. - Mimo że rolnictwo staje się właśnie coraz nowocześniejsze, że w związku z tym wieś staje się coraz bardziej nowoczesna, że się zmienia, zachowuje jednak swoją tradycję - swoje wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez koła gospodyń wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez ochotnicze straże pożarne po wszystkie inne formy działania, choćby takie, które są organizowane także przez wiejskie parafie - budując z jednej strony tradycję, umacniając ją właśnie poprzez przekazywanie z pokolenia na pokolenie, a z drugiej, umacniając także lokalną wspólnotę. To ogromna wartość polskiej wsi - podkreślał prezydent.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda zachwalał też "doskonałą żywność".

- Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe; dzięki której zwiększamy nasz eksport. A jednocześnie ta żywność cały czas zachowuje walor swojskości. Jest po prostu bardzo dobra. I dlatego polskie produkty rolne są tak bardzo cenione - mówił Duda.

Prezydent zapewnił jednocześnie, że w Polsce nie zabraknie żywności. - Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykły dar, który polscy rolnicy, polska wieś ofiarują całemu społeczeństwu - bezpieczeństwo żywnościowe. Bo nie jest to tylko kwestia sprzedawania żywności. Pytanie brzmi również: ile jest żywności? Czy może jej zabraknąć? Śmiało mogę powiedzieć: w Polsce żywności nie brakuje i nie zabraknie. Dzielimy ten chleb, by starczyło dla każdego i nikomu go nie brakowało. Ale możemy to robić właśnie dzięki polskim rolnikom, za co z tego miejsca z całego serca Państwu dziękuję - powiedział.

Prezydent zwrócił też uwagę na potrzebę poprawy infrastruktury drogowej na terenach wiejskich. Wyraził przy tym nadzieję, że środki, które będą rozdzielane w ramach nowego Polskiego Ładu, w wystarczającym stopniu dotrą także na tereny wiejskie.

Obrzęd dożynkowy został wykonany przez zespół folklorystyczny Gwoździec, kapelę Opatkowice i grupę dożynkową z Poręby Radlnej. Podczas święta plonów ogłoszono także wyniki Gminnego Konkursu Wieńca Dożynkowego, a para prezydencka wręczyła dyplomy zwycięzcom. Na dożynkach nie zabrakło też parku zabaw dla dzieci, loterii fantowych, darmowych poczęstunków i przaśnej muzyki. Gwiazdą wieczoru był discopolowy zespół Boys.

ac / fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821