Znów zawyją syreny. Tarnów uczci 77. rocznicę powstania warszawskiego
access_time 2021-07-27 10:43:00
W niedzielę, 1 sierpnia, przypada 77. rocznica akcji „Burza” Armii Krajowej i powstania warszawskiego. W Tarnowie uroczystości zaplanowano na godzinę 17 pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 17 w kościele św. Krzyża i św. Filipa Neri w Tarnowie zostanie odprawiona msza św. w intencji intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej. Po niej nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Hołd przyjdą złożyć m.in. prezydent Tarnowa, członkowie Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Tarnowie, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji patriotyczne i zaproszeni goście.

Przypomnijmy, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17, tzw. godzinie „W” na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Zryw miał na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. W akcji „Burza” na ziemi tarnowskiej został zmobilizowany do działań bojowo - dywersyjny 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej AK I Batalion „Barbara” pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”. Powstanie planowane na kilka dni, ostatecznie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

W sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, jednak pod względem politycznym jego znaczenie było ogromne. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

ac / fot. pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821