Jak będą wyglądać parklety na ul. Wałowej w Tarnowie? Są wizualizacje
access_time 2021-07-15 10:22:00
Tarnowski magistrat ma już gotową dokumentację projektową parkletów, czyli miejsc do odpoczynku wśród zieleni. Staną one w trzech punktach głównego deptaka miejskiego. Wszystkie będą wyposażone w siedziska z drewna jatoby oraz donice, w których będą rosły niewielkie drzewa, wysokie trawy i różne byliny. O to, by dobrze komponowały się z zabytkowym charakterem Starego Miasta, zadbał konserwator zabytków.

Idea parkletów, czyli ławek z małym ogródkiem, wywodzi się z San Francicso. Są bardzo popularne w Europie i coraz popularniejsze w Polsce. Pomysł spodobał się również mieszkańcom Tarnowa, którzy w 2019 roku poparli projekt ich budowy w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mini parki miały być gotowe już jesienią ubiegłego roku, jednak na przeszkodzie stanęły opóźnienia w realizacji przetargu. W połowie stycznia Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie wyłonił wykonawcę projektu, firmę Gdak Studio, której zadaniem było opracowanie koncepcji łączącej funkcję ulicy, deptaka oraz strefy spotkań, przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru miejsca. Początkowo zakładano, że parklety będą gotowe jeszcze przed wakacjami, jednak realizację wydłużyły uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Parklety staną w trzech miejscach na ulicy Wałowej: w sąsiedztwie ul. Goldhammera, naprzeciw budowanego centrum multimedialnego i obok KRUS-u. Jeden z nich będzie mieć układ figur geometrycznych o różnych wysokościach, pozostałe dwa - formę półotwartą, przypominającą kształt litery L. Pierwszy będzie się składał z 11 donic – w 7 zostaną posadzone rośliny, 4 obłożone drewnem jatoby – będą pełniły funkcję siedzisk. Drugi parklet utworzą dwie donice z płyt z szarego granitu strzegomskiego, w których będą rosły trawy oraz drzewo (świdośliwa Lamarcka). Obok zaprojektowano leżak i dwie ławki.Trzeci będzie składał się z donicy z ozdobnymi trawami oraz drugiej – z kwiatami i świdośliwą Lamarcką, długiej ławki z oparciem oraz dwóch krótszych. Nawierzchnie pod parkletami zostaną wymienione na kostkę porfirową.

- Chcemy, by to była przestrzeń bezpieczna i komfortowa, także dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Artur Michałek, dyrektor ZDiK w Tarnowie. – To oznacza, że musi to być także przestrzeń dostępna i pozbawiona barier architektonicznych. Stawiamy na zieleń, w związku z tym zadaniem wykonawcy było więc również uwzględnienie nasadzeń niewielkich drzew i kwiatów.

Wykonanie dokumentacji kosztowało 56 tys. zł. Szacunkowy koszt jednego parkletu to ok. 50 tys. Mini ogródki mają być gotowe po wakacjach.

ac / fot. wizualizacja: Gdak Studio.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A