Potężna nawałnica przeszła nad regionem. Uszkodzone drogi, zalane posesje, niebezpieczne osuwiska
access_time 2021-07-12 13:44:00
Zablokowane przez osuwiska drogi, powalone drzewa, podtopione domy, garaże, pola uprawne, brak dostępu do wody pitnej - to krajobraz po nawałnicy, jaka w niedzielę przeszła przez powiaty tarnowski i brzeski.

W całej Małopolsce od wczorajszego wieczoru strażacy interweniowali 270 razy. W powiecie tarnowskim najbardziej ucierpiała gmina Zakliczyn. Intensywne opady deszczu, połączone z silnymi burzami spowodowały liczne podtopienia budynków, zerwanie nawierzchni dróg, uszkodzenia przepustów, przede wszystkim w miejscowościach Ruda Kameralna, Filipowice, Stróże, Wola Stróska, Wesołów. Z brzegów wystąpiły potoki Rudzianka, Wolanka i ich dopływy. Do usuwania skutków żywiołu zaangażowane zostały wszystkie jednostki OSP Z terenu gminy. Interwencje druhów polegały m.in. na udrażnianiu przepustów, rowów odprowadzających wodę i układaniu worków z piaskiem przy podtopionych posesjach.

W powiecie brzeskim straż pożarna odnotowała najwięcej interwencji w gminach Czchów, Dębno, Brzesko i Gnojnik. Działania polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, garaży, posesji, udrażnianiu przepustów, rowów, czyszczeniu dróg z naniesionego błota i kamieni i przygotowywaniu worków z piaskiem do ewentualnego zabezpieczenia budynków. W gminie Czchów ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Woda zalała ujęcie wody pitnej, przez co przez kilka godzin 12 tys. osób nie miało dostępu do wody pitnej. Strażacy interweniowali też w trzykondygnacyjnym Domu Rekolekcyjnym przy ul. Koleboka, gdzie zalane zostały piwnica, kotłownia, magazyn, stołówka, łazienka i kuchnia. W czasie nawałnicy w budynku przebywało 30 dzieci – uczestników kolonii oraz 7 pracowników obsługi. Nie było jednak konieczności ich ewakuacji. Z kolei w Mokrzyskach na odcinku ok. 100 m. autostrady A4, 472 km drogi na pasie w kierunku Krakowa doszło do osunięcia się ziemi na jezdnię. Osuwisko zostało zabezpieczone przez zarządcę drogi i policję. Na czas działań związanych z usunięciem ziemi, ruch na autostradzie w kierunku Krakowa został wstrzymany.

Niestety synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie alarmują, że to jeszcze nie koniec nawałnic. Ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia o burzach z gradem z okresem obowiązuje do północy. Prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h.

ac / fot. Brzesko112

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A