Wystawy plakatów filmowych w ramach TNF jeszcze tylko przez kilka dni
access_time 2021-06-08 07:34:00
To już tradycja, że podczas trwania Tarnowskiej Nagrody Filmowej towarzyszy jej w wystawa. W tym roku, ze względu na jubileusz trzydziestopięciolecia festiwalu, można zobaczyć aż dwie ekspozycje związane z kinematografią.

Pierwsza ekspozycja - „35/35 Nagrody. Wystawa plakatów filmowych” - to podsumowanie tego, jak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniał trend afiszy filmowych. Zebrane plakaty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, to nie tylko dzieła grafików, ale przede wszystkim dzieła sztuki plakatu oraz sztuki filmowej. Wśród prezentowanych na wystawie prac, znalazły się plakaty takich znakomitych artystów jak Andrzej Pągowski, Stasys Eidrigevicius i Wiktor Sadowski. W gronie reżyserów znajdziemy wielkich mistrzów, m.in. Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego, Ryszarda Bugajskiego czy Janusza Majewskiego, ale i debiutantów: Bartosza Kruhlika, Pawła Maślonę czy Magnusa von Horna. Niektórzy z twórców nagradzani byli zresztą w Tarnowie wielokrotnie.

Wystawę można oglądać w Galerii TCK (Rynek 5) do 12 czerwca.

Kolejną ekspozycją jest „Homework Mówi”, za którą stoją autorzy plakatu do tegorocznej TNF - Joanna Górska i Jerzy Skakun. Jej nazwa nawiązuje do albumu Daft Punk z 1997 roku. Na wystawie nie zabrakło klasyków, które odnoszą się do historii kina – zobaczyć można m.in. serię afiszów do filmów z Charlesem Chaplinem.

Wystawę można zobaczyć w BWA (Pałacyk Strzelecki) do 13 czerwca. W ostatni dzień jej trwania, o godz. 12 odbędzie się także spotkanie z artystami, którzy oprowadzą po ekspozycji.

Na zdj. „Homework Mówi”, fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A