Przystanki autobusowe w Tarnowie obrosną zielenią
access_time 2021-04-23 05:11:00
Tarnów dołączył do grona miast, które mają zielone przystanki autobusowe. Pierwsza wiata opleciona bluszczem pojawiła się już rok temu przy ul. Zuchów (na zdj.). W tym roku miasto planuje wykonać kolejne.

Nie tylko ładnie wyglądają, ale też pomagają w walce ze smogiem, filtrują powietrze, a w upalne dni zapewniają przyjemny chłód. Eko moda na kwitnące wiaty autobusowe dotarła do Tarnowa. Jeszcze w tym roku zielone przystanki będą umilać oczekiwanie na autobus przy jednej z najbardziej ruchliwych, a tym samym zanieczyszczonych ulic - alei Jana Pawła II. Konstrukcje będą oszklone i zadaszone, a ich tylne ściany w całości będą wypełnione roślinnością - krzewami lub pnączami. Obecnie prowadzone są konsultacje, na podstawie których zostaną wybrane najodpowiedniejsze gatunki. Dodajmy, że tego typu ekologiczne rozwiązanie można już zobaczyć przy ulicy Zuchów, gdzie zatrzymują się autobusy w drodze na Górę św. Marcina.

Zarząd Dróg i Komunikacji kontynuuje też prace przy oświetlaniu kolejnych przystanków. W Tarnowie jest łącznie ponad 200 wiat przystankowych. Obecnie oświetlone są 44 przystanki. W drugim kwartale tego roku, w trakcie postępowania przetargowego, ma zostać wyłoniona firma, której zadaniem będzie wykonanie przyłączy energetycznych do podświetlenia ponad 20 kolejnych. Urzędnicy zaznaczają, że nie we wszystkich wiatach istnieje możliwość podświetlenia, stare wiaty są jednak stopniowo zastępowane nowymi, wyposażonymi w możliwość montażu odpowiednich instalacji.

Fot. Archiwum UMT

Komentarze...