11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Symboliczne uroczystości w Tarnowie i Tuchowie
access_time 2021-04-10 22:30:00
W sobotę 10 kwietnia minęło 11 lat od katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M z polską delegacją udającą się na uroczystości katyńskie pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, czołowi dowódcy Wojska Polskiego i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Z powodu pandemii obchody w Tarnowie miały charakter kameralny.

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej starosta tarnowski Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hydyma, posłanka Anna Pieczarka i kilku samorządowców z terenu powiatu oddali hołd 96 osobom, które zginęły w drodze na uroczystości w Katyniu. Kwiaty złożone zostały przed tablicą upamiętniającą uczestników tragicznego lotu znajdującą się na Placu Ofiar Katynia w Tarnowie, a także przed tablicą pamiątkową przy Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

- Jedenaście lat temu w złowrogim smoleńskim lesie, we mgle, niedaleko Katynia, zginęła współczesna elita patriotyczna naszego narodu, początku XXI wieku. W katastrofie Tupolewa zginęli przedstawiciele różnych opcji politycznych, różnych zawodów, a także kapłani różnych wyznań. Zginęli, bo chcieli godnie uczcić tych, których tam właśnie zamordowano w czasie II wojny światowej. Łączyło ich jedno: miłość do naszej Ojczyzny! Jesteśmy im wszystkim winni wdzięczną pamięć i modlitwę – powiedział starosta Roman Łucarz - Nade wszystko mamy jednak prawo domagać się prawdy. Bo kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość. Dlaczego potrzeba nam prawdy.

Fot. Archiwum starostwa powiatowego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A