W gminie Tarnów będzie można oddychać pełną piersią. Powstaną tężnie solankowe
access_time 2021-04-08 11:37:00
Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa tężni solankowej w Woli Rzędzińskiej. Kolejne powstaną w Tarnowcu i Koszycach Wielkich. Jak przekonuje wójt Grzegorz Kozioł, ich zdrowotne i relaksacyjne właściwości będą pomocne w pocovidowej rehabilitacji.

Pierwsza tężnia powstanie w Woli Rzędzińskiej. Jej budowa będzie możliwa dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gmina Tarnów otrzymała na ten cel milion złotych. – To bardzo dobra informacja dla mieszkańców. Stawiamy nie tylko na estetykę naszych miejscowości, ale i na zdrowie. W dobie epidemii i po niej tężnie będą bardzo pomocne – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Teren wokół tężni solankowej ma tworzyć funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną. Zostanie obsadzony roślinnością i oświetlony, a wokół alejek staną leżaki i ławki. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku. Kolejne tężnie zaplanowano w Tarnowcu i Koszycach Wielkich.

- Mieliśmy już zapisane środki w budżecie na ten cel, a dzięki dofinansowaniu będziemy mogli rozpocząć prace przy kolejnych, planowanych tężniach w naszej gminie. Mowa o Tarnowcu oraz o Koszycach Wielkich, gdzie niebawem zlecony będzie projekt wykonania tego rodzaju inwestycji. Mam nadzieję, że szybko dojdzie także do ich realizacji – dodaje wójt.

Tężnie solankowe to konstrukcje wykonane z drewna i gałęzi tarniny. Swoje dobroczynne działanie zawdzięczają solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że około godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści zdrowotne odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem. Przebywanie w otoczeniu tężni pomaga w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc  i nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego osłabienia organizmu.

Fot. Zdj. ilustracyjne / tężnia solankowa w Inowrocławiu, źródło Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A