Mimo pandemii, tradycji stało się zadość. Święcenie pokarmów przed kościołem
access_time 2021-04-03 15:53:00
Kościół katolicki obchodzi dziś Wielką Sobotę – dzień liturgicznej ciszy, czuwania przy Grobie Pańskim i oczekiwania Nocy Zmartwychwstania.

Tradycją Wielkiej Soboty jest też święcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie - przypomina Konferencja Episkopatu Polski.

Na początku tygodnia prymas Polski abp Wojciech Polak na antenie Radia Plus zachęcał do tego, by w związku z epidemią "kultywować dobry zwyczaj" święcenia pokarmów w domu, który rozpoczął się w zeszłym roku. Jednocześnie zwrócił uwagę, że diecezje mają możliwość świecenia pokarmów w otwartych przestrzeniach, przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. "Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne" - podkreślił abp Polak. Zauważył też, że święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych. "Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią możemy z tego zrezygnować" - dodał.

W większości tarnowskich kościołów obrzęd ten kultywowano w otwartych przestrzeniach. Zobacz jak wyglądało święcenie pokarmów przed Bazyliką Katedralną w Tarnowie.

a./PAP. Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...