Tarnów kolejny raz pominięty w podziale rządowych pieniędzy. "Czy mieszkańcy naszego miasta są gorsi od innych? SKANDAL"
access_time 2021-04-02 10:14:00
Budowa świetlicy w Melsztynie, rewitalizacja rynku w Wojniczu, budowa Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach, to tylko kilka przykładów inwestycji, które otrzymają dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do Małopolski w ramach kolejnego rozstrzygnięcia programu trafi ponad 220 milionów złotych, subregion tarnowski otrzyma 56 milionów złotych, a Tarnów kolejny już raz nie dostał ani złotówki.

W czwartek II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz gościł w Tarnowie, by przekazać wyniki rozstrzygnięcia kolejnej transzy środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W briefingu prasowym wzięli też udział parlamentarzyści Józefa Szczurek Żelazko, Stanisław Bukowiec i Wiesław Krajewski.

- Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wspiera inicjatywy samorządowców, bezpośrednio kierując środki na przedsięwzięcia, które samorządy określają jako najważniejsze. To zadania, które rozwijają drogi, służą poprawie stanu zaopatrzenia szpitali powiatowych. To również środki na rozwój turystyki i szereg dziedzin, które dla mieszkańców są potrzebne – mówił II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Tarnów złożył trzy wnioski, opiewające łącznie na ponad 71 milionów zł:

  • Stworzenie Centrum Usług Społecznych (w tym m.in. modernizacja obiektów przy ul. Brodzińskiego i MB Fatimskiej oraz kompleksowa informatyzacja systemu polityki społecznej, koszt ok. 15 mln zł)
  • Przebudowa Stadionu Miejskiego (etap I, koszt: ok. 37 mln zł)
  • Rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 9 (koszt: ok. 19,3 mln zł)

Wszystkie zostały odrzucone. Lokalna opozycja mówi o politycznych kryteriach. - Tarnów, drugie co do wielkości miasto w Małopolsce po raz kolejny nie otrzymało ani GROSZA z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) w ramach którego, do rozdysponowania była kwota 1 mld 650 mln zł. To kolejna odsłona dzielenia publicznych pieniędzy wg klucza partyjnego a nie wg merytorycznych i czytelnych kryteriów. Tarnowianie też płacą podatki. Czy mieszkańcy naszego miasta są gorsi od innych, że są tak traktowani przez polski rząd?! SKANDAL! - skomentował na FB radny Sebastian Stepek.

Z komputerowego algorytmu - tak, z konkursu - nie

Przypomnijmy, dotychczas były dwie odsłony RFIL. Pierwszy nabór trwał do 10 sierpnia ub. roku i przyniósł Małopolsce ponad 556 mln zł. Wówczas o przydziale środków decydował komputerowy algorytm. Dofinansowanie dostały wszystkie samorządy, w tym Tarnów, który otrzymał 9,5 mln zł na przygotowanie dokumentacji przebudowy i wykonanie pierwszego etapu przebudowy układu komunikacyjnego w centrum miasta. Kolejny nabór zakończył się 30 września - w tym rozdaniu małopolskie samorządy otrzymały blisko 402 mln zł, pieniądze ominęły jednak Tarnów i inne większe miasta, takie jak Kraków i Oświęcim. Jak się okazało, tym razem oceny wniosków dokonywał nie algorytm, tylko urzędnicy z Komisji ds. Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego. Już wtedy prezydent Roman Ciepiela zwracał uwagę, że kryteria rządowego konkursu są nietransparentne co, jak mówił, może rodzić wątpliwości odnośnie przyjętego klucza podziału środków.

Fot. MUW

Komentarze...