Mrozy niebezpieczne dla bezdomnych, starszych i nietrzeźwych. Apel policjantów i kontrole pustostanów
access_time 2021-01-13 10:44:00
Utrzymujące się mrozy to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, starszych i nietrzeźwych. Tarnowska policja apeluje, aby nie pozostawać obojętnym i alarmować służby za każdym razem, gdy widzimy kogoś narażonego na wychłodzenie organizmu.

Wraz ze spadkiem temperatury policjanci częściej kontrolują miejsca, w których schronienia szukają osoby bezdomne. Sprawdzane są pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu. Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki. - Policjanci oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, proponują przewiezienie do ośrodków, w których w cieple można przenocować i otrzymać ciepły posiłek. Informują też ośrodki pomoc społecznej o osobach, które z powodu samotności, wieku, niezaradności czy trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami niskich temperatur - zapewnia  asp. sztab. Olga Lesińska-Żabińska z tarnowskiej policji.

Informacje o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy można przekazywać dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na całodobową, bezpłatną infolinię 987.

Fot. Pixabay

Komentarze...