Stok narciarski w Siemiechowie pod kontrolą policjantów. Sprawdzą, czy narciarze stosują się do obostrzeń
access_time 2020-12-05 03:22:00
W weekend na stok narciarski w Siemiechowie ruszą policyjne patrole. Funkcjonariusze będą reagowali na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania oraz na niestosowanie się do obowiązujących przepisów epidemiologicznych.

5 grudnia o godz. 9 otwiera się stok "Jurasówka" w Siemiechowie. Jak co roku pojawią się tam też policjanci na nartach. Będą pilnować porządku i bezpieczeństwa oraz czuwać nad przestrzeganiem rygorów sanitarnych. W sobotę służbę rozpocznie czterech mundurowych z tarnowskiej policji.

- W patrolach narciarskich jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie, instruktorzy narciarstwa. Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo - wyjaśnia asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Policjanci będą sprawdzali m.in. czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Zabronione jest także szusowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Za łamanie tych przepisów funkcjonariusze mogą nakazać opuszczenie stoku i nałożyć karę grzywny.

- Do powyższych zadań, policjantom doszły kolejne. Dotyczą one kontroli zachowania dystansu społecznego czy zasłaniania ust i nosa przez narciarzy oraz osoby z obsługi. Właściciele stacji narciarskich we własnym zakresie zobowiązali się zadbać o to, aby jednocześnie na stoku znajdowała się niezbyt liczna grupa narciarzy - podkreśla rzecznik.

Gestorzy wyciągu zobowiązali się też do emitowania komunikatów o obowiązku zachowania dystansu. Z kolei miejsca najbardziej narażone, takie jak kasy biletowe i dojścia do bramek mają być często dezynfekowane. Tu doraźnie kontrole podejmowane będą przez policjantów i funkcjonariuszy inspekcji sanitarnej.

Fot. Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A