"Bajkowy autobus" Solskiego zainaugurował "Małą Talię"
access_time 2020-12-03 11:44:00
Tegoroczna edycja festiwalu dla dzieci "Mała Talia" odbędzie się w terminie od 3 do 14 grudnia w formie hybrydowej. Spektakle "Jaś i Małgosia" oraz "Księga lasu" zostaną zaprezentowane dzieciom w dwóch tarnowskich przedszkolach. Pokazy online spektakli rozpoczną się 6 grudnia „Bajkowym koncertem". Festiwal zainaugurował dziś przejazd "bajkowego autobusu", w którym aktorzy śpiewali dla przedszkolaków.

„Solski autobus bajkowy” wyruszył spod teatru o godzinie 10:30 i kursował po Tarnowie, zatrzymując się przy pięciu przedszkolach w mieście. Były to: Przedszkole Publiczne nr 35 z Oddziałem Integracyjnym,  Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP,  Przedszkole Publiczne Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole Publiczne Nr 8 „Pod Stokrotką” oraz Społeczne Przedszkole Językowe im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Pomysł ten zrodził się po 11 listopada, kiedy to na ulice miasta wyruszył rozśpiewany autobus, w którym aktorzy tarnowskiego teatru śpiewali patriotyczne piosenki. - Tym razem postanowiliśmy odwiedzić kilka tarnowskich przedszkoli, gdzie na krótką chwilę spotkamy się z naszymi najmłodszymi widzami. Happening ten to część działań promocyjnych wokół Festiwalu Mała Talia, ale przede wszystkim, mamy nadzieję będzie miłą niespodzianką i radosnym przeżyciem dla dzieci - mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Akcja zorganizowana została we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym sp. z o.o. w Tarnowie.

Program tegorocznej XII Małej Talii został podporządkowany aktualnym obostrzeniom sanitarnym. 6 grudnia o godz. 16 wyemitowany zostanie koncert „Solski bajkowo". Aktorzy tarnowskiej sceny zaprezentują utwory z bardzo lubianych familijnych przedstawień - "Mały książę", "Księga lasu" oraz "Jaś i Małgosia". Link do prezentacji online będzie dostępny na stronie teatru.

Ze względu na brak możliwości grania spektakli w siedzibie, 7 i 8 grudnia tarnowski teatr zawędruje do Przedszkola „Mały książę" działającego przy Stowarzyszeniu Ich Lepsze Jutro w Tarnowie i Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie.  Aktorzy zaprezentują przedszkolakom bajki z urokliwymi piosenkami i barwnymi postaciami czyli „Jasia i Małgosię" oraz „Księgę lasu".

Niezwykle istotnym elementem festiwalu są obrady dziecięcego jury. Dziesięcioosobowa grupa uczniów będzie się spotykać i pracować online pod okiem pedagoga i animatorki licznych, kulturalnych przedsięwzięć Magdaleny Trusz. Do wyboru będzie pięć spektakli: „Zorro” Dariusza Czajkowskiego, zagrany przez Teatr Dzieci Zagłębia (online od 7 do 11 grudnia), tarnowski spektakl „Jaś i Małgosia” Moniki Wenty, w reż. Matyldy Baczyńskiej (dostępny od 7 do 11 grudnia), „Morze ciche” Jorena Van Haele’a z Teatru Nowego w Zabrzu w reż. Łukasza Zaleskiego (dostępny od 8 do 12 grudnia), „Księga lasu” Wojciecha Graniczewskiego, w wykonaniu Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reż. Tomasza Piaseckiego (dostępny od 8 do 12 grudnia) oraz „Mity greckie. Wyprawa po ambrozję” Tomasza Mana, zagrany także przez tarnowski teatr (dostępny od 9 do 13 grudnia).

Ogłoszenie werdyktu dziecięcego jury zaplanowane jest na 14 grudnia w formie nagrania video.

XII Festiwal Mała Talia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. A. Gawle / archiwum teatru

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A