PERUN - produkowany w Tarnowie pierwszy w Polsce autonomiczny robot bojowy zaliczył testy na poligonie
access_time 2020-09-15 12:15:00
W połowie sierpnia tarnowskie Zakłady Mechaniczne przeprowadziły na poligonie w Giżycku testy pierwszego w Polsce autonomicznego robota rozpoznawczo-bojowego. Wprawdzie wyglądem nie przypomina on Terminatora z filmu Jamesa Camerona, ale jest równie morderczy. Prototyp próby przeszedł pozytywnie, a badania wykazały wysoką jakość i precyzję obsługi zaprojektowanych stanowisk.

Pod kryptonimem PERUN kryje się projekt autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych realizowany przez wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Zakłady Mechaniczne we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz firmą STEKOP S.A. Podczas testów sprawdzono możliwości sterowania systemem przy wykorzystaniu stacjonarnych i mobilnych stanowisk operatora. System został zaprezentowany również przedstawicielom 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

– Autonomiczne platformy to niewątpliwie przyszłość pola walki. Uszkodzony pojazd da się wyremontować czy też pozyskać nowy, ludzkie życie jest natomiast bezcenne. Wpisując się w ten przyszłościowy trend, nasze Konsorcjum realizuje projekt stworzenia autonomicznej platformy, która zdejmie z barków piechoty coraz to cięższe wyposażenie indywidualne, pozwoli na wzięcie na misję więcej amunicji i specjalistycznego wyposażenia oraz wspomoże ich w realizacji zadań patrolowych czy też rozpoznawczych. Produkt wzbudza coraz to większe zainteresowanie naszych żołnierzy i liczymy, że Siły Zbrojne RP również identyfikują potrzebę posiadania sprzętu tej kategorii – powiedział Henryk Łabędź, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

PERUN ma służyć pododdziałom piechoty. Modułowa konstrukcja platformy umożliwia szybkie dostosowanie pojazdu do realizacji stawianych przed nim zadań – logistycznych, rozpoznawczych czy też bojowych. Testowany prototyp wyposażony jest w Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia A3C z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm oraz nieletalne systemy odstraszania. Wyposażony jest w zestaw sensorów – między innymi – detektor kierunku strzału, stację meteo, detektor skażeń i detektor promieniowania. System może pracować w dwóch trybach: stacjonarnym – w znacznym oddaleniu od załogi, w którym operatorzy z bezpiecznego miejsca niezależnie sterują poruszaniem się robota i uzbrojeniem oraz mobilnym – plecakowym, w którym operator porusza się razem z robotem. Robot może również pełnić rolę wysuniętego obserwatora, a dzięki zastosowanym sensorom jest w stanie wykryć obecność nieprzyjaciela lub próbę ingerencji w robota i automatycznie podjąć odpowiednie działania. Układ zasilania pozwala na pracę przez nie mniej niż 10 godzin. PERUN może pracować w trybie nieautonomicznym oraz w trybie ograniczonej autonomii, gdzie pojazd porusza się po zaplanowanej trasie, zaś operator odpowiada za obsługiwanie modułu uzbrojenia czy też innego wyposażenia zainstalowanego na platformie za pomocą dedykowanego kontrolera typu PAD.

Zainteresowanym tematem przypominamy wywiad z Damianem Jaroszem, kierownikiem działu konstrukcji mechanicznych w Zakładach Mechanicznych, odpowiedzialnym za projekt PERUN. Link do rozmowy znajduje się TUTAJ

Źródło, fot. PGZ

Komentarze...