Prezydent Andrzej Duda kopał piłkę na stadionie w Woli Rzędzińskiej. Zobacz zdjęcia
access_time 2020-05-27 18:55:00
Prezydent Andrzej Duda przyjechał dziś z krótką wizytą do Woli Rzędzińskiej. Na nowym stadionie spotkał się z lokalnymi przedstawicielami samorządu, którym złożył życzenia z okazji Dnia Samorządowca.

Dziś mija 30 lat od pierwszych prawdziwie wolnych wyborów samorządowych. Wybrano wówczas blisko 52 tysiące radnych. Po 40 latach przywrócony został samorząd terytorialny i skończyły się rządy lokalnych przedstawicieli komunistycznych władz. które zapoczątkowały proces odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Woli Rzędzińskiej tamtego wydarzenia.

- Wybory samorządowe sprzed trzydziestu lat zmieniły Polskę lokalną. Był to ogromny przełom w sensie prawnym, ustrojowym, ale też w sensie społecznym i psychologicznym. Polacy jeszcze tego samego roku tłumnie poszli do powszechnych, wolnych wyborów prezydenckich, a rok później do pierwszych w pełni wolnych parlamentarnych. Dla mnie te wybory samorządowe były jeszcze osobiście bardzo ważne, bo były to pierwsze wybory, w których mogłem zagłosować - mówił Andrzej Duda.

Prezydent odwiedził też stadion sportowy w Woli Rzędzińskiej, który został otwarty w grudniu ubiegłego roku. Na jego budowę gmina Tarnów uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w kwocie prawie 1,2 mln zł. Wkład własny gminy wyniósł ponad 3,6 mln zł.

- Tego typu nowoczesne obiekty powstają tutaj siłą samorządu, ale również dzięki wsparciu ze strony rządu i przez prezydenta. Bardzo dziękujemy za to wsparcie – stwierdził wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Według prezydenta gmina Tarnów jest przykładem tego, że współpraca między samorządem a rządem przynosi bardzo dobre efekty. Wyraził przekonanie, że miejscowości pod Tarnowem dynamicznie się rozwijają właśnie dlatego, że tutaj ludzie stawiają na pracę, a nie na kłótnie.

- Zgodna współpraca między administracją rządową i samorządami jest warunkiem sprawnego funkcjonowania państwa i najlepiej służy obywatelom - przekonywał prezydent.

Fot. Mateusz Niemczura, wideo: Prezydent.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A