Tarnowscy policjanci sprawdzają osoby objęte kwarantanną
access_time 2020-03-20 04:42:00
Funkcjonariusze tarnowskiej policji na bieżąco otrzymują od inspektorów sanitarnych wykaz osób objętych kwarantanną. Wychodzą w teren i sprawdzają, czy stosują się one do wytycznych służb. Kto je zlekceważy, może słono zapłacić.

Aktualnie 128 osób poddanych jest kwarantannie. Policjanci w trakcie kontroli policjanci pytają o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych kwarantanną. Informacje te są przesyłane do właściwych służb. Zdarza się, że do mundurowych kierowane są prośby o dostarczenie artykułów spożywczych, środków czystości, środków do dezynfekcji, opału czy prośby o podanie numeru telefonu do instytucji pomocowej. W takich przypadkach policjanci przekazują prośby do miejskich czy powiatowych ośrodków pomocy społecznej lub powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, których zadaniem jest udzielenie takiej pomocy.

Policjanci, mimo że idą na kontrole wyposażeni w maseczki ochronne, to ze względów bezpieczeństwa nie wchodzą do domów, czy mieszkań. Kontaktują się z osobami objętymi kwarantanną telefonicznie, przez domofon i proszą o pokazanie się w oknie lub na balkonie w celu potwierdzenia obecności.

Z danych wynika, że zasady kwarantanny łamane są sporadycznie i jest to 1 procent wszystkich kontroli. Policjanci wyjaśniają powody nieobecności i powiadamiają o takich przypadkach inspekcję sanitarną.

- Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny. Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. - informuje policja.

Fot. Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A