Andrzej Duda przyjedzie do Wierzchosławic na 146. rocznicę urodzin Wincentego Witosa
access_time 2020-01-16 14:30:00
W najbliższą niedzielę, 19 stycznia w Wierzchosławicach odbędą się uroczystości związane ze 146. rocznicą urodzin Wincentego Witosa. W wydarzeniu weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” od 2014 roku świętuje urodziny wybitnego przywódcy chłopów polskich w jego rodzinnej miejscowości. To kontynuacja spotkań przy grobie Wincentego Witosa z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, których zakazywała władza komunistyczna. Rolniczy związek w organizacji wydarzenia wspiera samorząd powiatu tarnowskiego.

W uroczystościach od kilku lat systematycznie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wygłaszane są podczas nich także ważne polityczne deklaracje. To właśnie w Wierzchosławicach - w 2014 roku - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę programu "Rodzina 500 plus", mówiąc w swoim wystąpieniu: - Dla nas fundamentalne jest wskazanie Wincentego Witosa. To wskazanie, w którym mówił, on, że Polska musi trwać, że musi być wieczna. Tak Polska jest i musi być wieczna, ale żeby była wieczna muszą rodzić się dzieci, musi być to wszystko co powoduje, ze po jednym pokoleniu przychodzi następne pokolenie, że naród zwiększa się a nie zmniejsza. A dziś naród się zmniejsza. I jest wielkim zadaniem wszystkich polskich patriotów tę sytuację zmienić. Przedsięwzięć, które muszą być podjęte w tym kierunku jest wiele, ale jednym z nich jest podjęcie prawdziwej, mocno wspartej środkami finansowymi polityki prorodzinnej.

Andrzej Duda w uroczystościach urodzin Witosa uczestniczył dwukrotnie - w 2015 roku, gdy był jeszcze kandydatem na prezydenta RP i w 2018 roku, kiedy świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości.

Niedzielne wydarzenie rozpocznie Msza święta o godzinie 11 w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawi biskup tarnowski Andrzej Jeż w asyście innych kapłanów. Następnie nastąpi przemarsz uczestników z pocztami sztandarowymi pod grób Witosa na cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.

Konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach zaplanowana została na godzinę 13. Przewidziane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, a także komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Wykład pt. „Wincenty Witos - jeden z ojców niepodległości” wygłosi dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Fot. M. Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A