Marszałek małopolski wydał oświadczenie: wybór dyrektorów instytucji kultury ma być przejrzysty
access_time 2019-12-06 12:08:00
Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego wydał oświadczenie w którym deklaruje, że wybór menedżerów zarządzających małopolskimi instytucjami kultury będzie przejrzysty i równy dla każdego, dlatego podjął decyzję o odwołaniu osób, które w poprzednich latach zostały powoływane bez konkursu. Poniżej publikujemy pełny list marszałka.

Szanowni Państwo,

W związku z rozpoczętą procedurą odwołania pani dyrektor Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie uprzejmie informuję, że małopolskie instytucje kultury są publicznymi podmiotami i powinna cechować je przejrzystość przy zatrudnianiu osób na kierowniczych stanowiskach. Zależy nam, by procedury wyłaniania dyrektorów takich placówek nie budziły kontrowersji, co miało miejsce w poprzednich latach, gdy niejednokrotnie byli wybierani w kuluarach za zamkniętymi drzwiami. Budziło to szereg wątpliwości w środowisku kultury.

Moim zadaniem jest ciągłe rozwijanie oferty kulturalnej w Małopolsce, dlatego podjąłem decyzję, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu będą odwoływani z zajmowanych funkcji, a ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu. W nadchodzącym roku sytuacja ta będzie dotyczyła Opery Krakowskiej w Krakowie, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz innych wojewódzkich instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd wojewódzki.

Taki tryb wyboru zapewni przejrzystość i da szansę zgłaszania się wszystkim kandydatom. Nie wyklucza to oczywiście możliwość udziału w postępowaniu konkursowym dotychczasowym menedżerom tych instytucji. Zdrowa konkurencja pozwoli wyłonić najlepszych specjalistów w transparentny sposób.

Witold Kozłowski

Marszałek Województwa Małopolskiego

Tymczasem zamieszanie w związku z pomysłem odwołania Agnieszki Kawy ze stanowiska dyrektora Centrum Sztuki Mościce trwa w najlepsze. W internecie zbierane są podpisy pod apelem do marszałka województwa o zmianę decyzji, a pracownicy CSM założyli związek zawodowy, żeby mieć wpływ na funkcjonowanie placówki. Dwa tygodnie temu burzę wywołała Anna Krakowska, radna PiS i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Mościc, która w liście do marszałka skrytykowała program oferowany przez instytucję, uznając go za zbyt ambitny. Do jej opinii odniosło się niedawno Towarzystwo Przyjaciół Mościc, które z kolei pozytywnie ocenia współpracę z szefową CSM i wyraża sprzeciw wobec "nieuzasadnionemu odwołaniu Agnieszki Kawy ze stanowiska dyrektora Centrum Sztuki Mościce". Ponadto informuje, że nie upoważniło pani Anny Krakowskiej do formułowania opinii w ich imieniu. Dodaje też, że Anna Krakowska zawiesiła swoją działalność jako wiceprezes towarzystwa kilka miesięcy temu.

Komentarze...