Trwają kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków
access_time 2019-11-02 11:39:00
Tarnowianie chętnie wspierają kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Przez trzy dni uczestniczyć w niej będzie kilkadziesiąt wolontariuszy.

Kwesta na Starym Cmentarzu potrwa do 3 listopada. Datki zbierane będą w godz. 9-16, przy czym ostatniego dnia przed wejściem na cmentarz staną dwie duże puszki.

Wszystkie zebrane podczas kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na remont zabytkowych nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu. Choć w ostatnich latach wyremontowano ponad 200 pomników (remont ponad 50 z nich sfinansował Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie), to jak informują przedstawiciele zarządu, wciąż jest wiele do zrobienia.

Do niedzieli 3 listopada na tarnowskich cmentarzach prowadzona będzie też kwesta na rzecz ratowania polskich grobów i miejsc pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Południowo-Wschodnich. Jej organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie.

Zbiórka odbywa się corocznie od wielu już lat. Z funduszy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty odnowiono groby na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i na Cmentarzu Janowskim oraz wsparto finansowo utrzymanie cmentarza zagłady inteligencji stanisławowskiej w Czarnym Lesie koło Stanisławowa.

Na Cmentarzu Łyczakowskim odnowiono groby: Adama Pietraszkiewicza (1863-1918), majora CK, komendanta II Legionu Wschód, Waleriana Madejewskiego (1888-1937), lekarza, majora WP, obrońcy Lwowa, Oswalda Balzera (1858-1934) profesora prawa UJK we Lwowie, inicjatora utworzenia i prezesa Towarzystwa dla Popierania Nauki Polskiej we Lwowie, obrońcy polskości Morskiego Oka oraz Antoniego Pastuszyńskiego (1894-1919) poległego od odniesionych w walce ran, obrońcy Lwowa i Kresów.

Na Cmentarzu Janowskim odrestaurowane zostały natomiast mogiły: Czesława Laskowskiego (1885-1922) zasłużonego dla kultury i nauki filologa, nauczyciela, jeńca rosyjskiego z I wojny światowej, sybiraka, Artura Belohlavka/Zbigniewa Orwicza (1896-1935) dramatopisarza, aktora, reżysera, obrońcy Lwowa, legionisty, żołnierza I Brygady oraz księdza Michała Stasionisa (1829-1908), profesora seminarium w Tykocinie, misjonarza, organizatora powstania styczniowego na Żmudzi, cywilnego naczelnika obwodów łomżyńskiego i tykocińskiego.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A